Sağlık Bakanlığı, yurt dışından planlı uçuşlarla gelen vatandaşların 14 günlük izolasyon süresini öğrenci yurtları yerine evlerinde geçireceklerini ve hali hazırda KYK yurtlarında kalmakta olan kişilerin de 23 Mayıs’a kadar yurtlardan çıkışlarının yapılacağını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı tarafından konuyla ilgili olarak valiliklere gönderilen yazıda, normalleşme süresi içinde yurt dışından planlı uçuşlar ile gelecek vatandaşlara dair uygulamalarda düzenlemeye gidildiği belirtildi. Buna göre; daha önce KYK yurtlarında tamamlanan 14 günlük izolasyon süreci, evlerde geçirilecek.

Kişilerin hava alanlarında gerçekleştirilecek muayeneleri sırasında semptomları değerlendirilerek şüpheli görülenler hava alanlarında izolasyon alanına alınacak ve hastaneye sevk edilecek. Herhangi bir semptom belirlenmeyen kişilerin ise imzaları alınacak ve kendi imkanları ile evlerine ulaşarak 14 günlük izolasyon sürecini evlerinde geçirmeleri sağlanacak. Bu süre içinde izlemleri de aile hekimleri tarafından gerçekleştirilecek.