Üreticisinin bayramları maddi kaygılardan uzak geçirebilmesi için her iki dini bayram öncesinde Bayram Avansı ödemesini kurumsal geleneği haline getiren Konya Şeker, bayram avansı almak isteyen üreticilerin hesaplarına Ramazan Bayramı Avansını bugün yatırdı.

Konya Şeker’in 6 milyon 244 bin 700 lira tutarındaki Bayram Avansını üreticilerin hesabına yatırmasıyla ilgili bir açıklama yapan PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk; pandemi sürecinden etkilenen çiftçinin, tehlike ve sağlık riskine rağmen üretim faaliyetini sürdürdüğünü belirterek, Konya Şeker’in çiftçiyi bu üretim seferberliğinde başından beri yalnız bırakmadığını belirtti.

Recep Konuk açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Konya şeker, ekonominin ve hayatın seyrine tarladan bakmaya devam edecek. Bakış açınız üretimin merkezinden olunca çareleriniz, destekleriniz de ona göre olur. Üreticinin sağlığını düşünürsünüz. Tohumun toprakla buluşması için eksik varsa tamamlamakla kendinizi yükümlü sayarsınız. Üretmekten başka derdi olmayanın hasada kadar yanında olur, hasat sevincini birlikte yaşarsınız. Üreticinin tarlada kafasının rahat olması için hayatın zorluklarının paylaşabileceğiniz kısmını paylaşırsınız. Herkesin olan bayramları, üreticinin de maddi kaygılardan uzak karşılaması için elinizden geleni yaparsınız.

Bayramda parasız, tarlada yalnız bırakmayız

Tüm dünyayı etkileyen salgın nedeniyle bütün dünyada geleceğe yönelik tek kesin tahmin; gıdada kendi kendine yeterliliğin, ulusal güvenlik ve toplumsal huzur açısından hayati önemde olacağıdır.

Tarımsal üretimin önemine dair bizim kurumsal duruşumuz, konjonktürden bağımsızdır. Bizim ısrarla ve tavizsiz savunduğumuz husus; üretim ve daha çok üretimdir. Bu iddiamızın kaynağı bereketli topraklarımız, dayanağı ise kabiliyet ve becerisine güvendiğimiz çiftçilerimizdir. Onlar, dünya milletleriyle olan yarışta ülkemize, gıda ihracatı gibi güvenilir, sağlam ve her zaman iş yapacak bir kozu sağlayabilecek yetkinliktedir. Bunun için gereken tek şey, üreticinin üretirken tarlada desteksiz kalmamasıdır. Biz kurum olarak bu sene de her sene yaptığımızı yapıyor, zaman anormal olsa ve dünya olağanüstü zamanlardan geçse de kendi geleneksel duruşumuzu sergiliyoruz. Salgındı, zorluktu bakmıyor, üreticimizi bayramda parasız, tarlada yalnız bırakmıyoruz.

Bugün üreticilerimizin banka hesaplarına yatırılan avansla birlikte, 2020-2021 Kampanya Döneminde ayni ve nakdi avans desteğimiz 155,8 Milyon TL’yi buldu. Bu topraklardaki herkes gibi üreticinin de bayramları kaygıdan, hele hele maddi kaygılardan uzak karşılamaya hakkı var. Bu ülkenin en muteber insanları olan üreticilerin maddi imkansızlıklar nedeniyle bayramlarını buruk geçirmeleri gibi bir endişeye kapılmasına Konya Şeker olarak biz bugüne kadar müsaade etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Konya Şeker için üreticilerimizin yüzündeki tebessüm ile onların evlatlarının yaşadığı bayram coşkusu ve üreticilerimizin hanelerinde bayramların bayram gibi geçmesi, her türlü ticari başarıdan daha kıymetlidir. On binlerin yüzündeki gülümseme, on binlerce hanedeki huzur her şeyden değerlidir.

Dün gece Kadir Gecesini idrak ettik. Tüm üreticilerimizin kandilini tebrik ediyorum. Kadir Gecesi ile birlikte rahmet ve bereket ayı Ramazan’ın da son günlerini idrak edeceğiz ve inşallah bayrama sağlık ve huzur içinde erişecek, bayram sonrasında da en kısa sürede salgını yenerek Kurban Bayramı’na, bu bayramda coşkudan uzak kalmamız nedeniyle oluşan hüznü de telafi edecek şekilde hazırlanacağız.

Bu bayram belki biraz mesafeli geçecek ama şunu zaten bütün çiftçilerimiz çok iyi bilir; bizim gönlümüz birdir ve her daim beraberiz. Konya Şeker olarak bizim üreticilerimize karşı vazifemiz; onlara el uzatmak ve ihtiyaçlarını kurumun imkanları çerçevesinde karşılamaktır.

Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da üreticimize sunduğumuz desteğin, hem üreticilerimizin hem de ailelerinin bayram sevincine coşku katmasını, derde derman olmasını, Yüce Allah (C.C)’ın hepimizi sağlık ve huzur içinde daha nice bayramlara eriştirmesini temenni ediyor, aileleri ile birlikte tüm üreticilerimizin mübarek Ramazan Bayramı’nı sağlık sıhhat duasıyla kutluyorum.”