Cumhuriyet Halk Partisi Akşehir İlçe Başkanı Ali İlker Gencer, yazılı bir basın açıklaması yayımladı.

Ali İlker Gencer’in açıklaması şöyle:

“Sevgili Akşehirliler; Covid-19 salgınının üçüncü haftasındayız. Bilanço gün geçtikçe ağırlaşıyor; uzmanlara göre salgının henüz başındayız ve maalesef ne kadar süreceği, ne kadar kayıp vereceğimiz konusunda kimsenin bir tahmini yok. Ancak halkımız kurallara uyduğu takdirde hastalığın kontrol altına alınma süresinin kısalacağı bilimsel bir gerçektir. Gerekli olmadıkça evden çıkmamak bu önlemlerin en önemlisidir.

Ülkemizde günübirlik yaşayan, çalışmak zorunda olan milyonlar var. Onların derdi sadece İŞ ve AŞ. Devlet sadece SYDV’na kayıtlı olanlara ödeme yapmaya başladı. Bu süreçte çalışmayanlar, türlü bahanelerle işten çıkarılanlar ne yapacak? Bu konuda Vefa Sosyal Destek Kurulu’nun yardımlar ve yardım için başvuranlar hakkında kamuoyunu bilgilendirmesini Akşehir Halkı adına istiyoruz.

Milyonlarca işveren, esnaf ve sanatkar, çiftçi mağdur durumda. Açıklanan kredi paketlerinden yararlanmaları neredeyse imkansız. Devlet esnafının sorunlarını duysun artık; yetkililer daha cazip ve geri ödemesi uzun vadeli kredileri bir an evvel sağlamalıdır.

Halkımızın en çok şikayetçi olduğu konuların başında faturalar geliyor. Elektrik, su, doğalgaz faturalarında, virüs bitimine kadar ödemelerinin durdurulması tam da SOSYAL DEVLETİN bir gereğidir.

Tüm dünyada küresel bir seferberlik var. Ülkeler halklarına karşılıksız, yaşamlarını idame ettirebileceği kadar ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyorlar. Ancak bu süreçte devletimizin başlatacağı kampanyaları belediyeler (!) başlatmıştır. Dünyada devletler halkına yardım ederken ülkemizde tam tersi olmuştur.

İlçemizde dezenfektan çalışmaları halkın önceliği olan yerlerde yapılmamaktadır (!) Resmi kurumlar, sağlık merkezleri, eczaneler, bankalar vb. gibi yoğun şekilde kullanılan yerlerin günlük olarak dezenfekte edilmesi gereklidir.

Yaklaşan Ramazan Ayı için tüm kurumlarıyla Akşehir’de gerekli planlamaların yapılması şarttır.

Bu süreçte başta SAĞLIK EMEKÇİLERİMİZ olmak üzere, gece gündüz demeden virüsle mücadele eden herkese sonsuz minnet duyuyoruz, hakkınız ödenmez.

Bu günler de geçecek Akşehir! GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ AKŞEHİR, GÜNEŞLİ GÜNLER…

EVDE KAL AKŞEHİR, EVDE KAL TÜRKİYE!”