Çin’in Vuhan şehrinde, 2019 yılının son günlerinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan Covid-19 adı verilen virüs, insanların yaşamlarını ve hayallerini allak bullak etti.

Devletlerin ekonomilerini, sağlık sistemlerini, savunma stratejilerini ve diğer tüm planlamalarını tepetaklak eden virüs, artık dünya düzeninde çok büyük değişimler yaşanacağını şimdiden herkese kabul ettirdi.

Başlangıçta yetkililerin uyarılarını dikkate almayan ve alınan tedbirleri abartılı bulanlar, vakaların hızla çoğalmasıyla tedirgin oldular ve ölen vatandaşlarımızın sayısının 200’ün üzerine çıkmasıyla birlikte, işin vahametini geç de olsa anladılar.

Haber kanallarından izlediğimiz; başta İtalya, İspanya ve ABD’deki vahim durumların etkisi ile Hükümet yetkililerinin “Evde Kal” sloganı birleşti ve cadde ve sokaklarımız boşaldı. Özellikle, 65 yaş üzeri ve sürekli hastalığı bulunan kişilerin sokağa çıkmasıyla ilgili kısıtlamalar sonrasında, artık insanlarımız zaruri olmadıkça evlerinden çıkmıyorlar.

Lütfen evde kalmaya devam edin, velev ki dışarı çıktığınızda kesinlikle başka insanlara temas etmeyin, kapalı ortamlarda 10 dakikadan fazla durmayın, asansör ya da merdiven korkuluklarına dokunma sonrasında ellerinizi hemen yıkayın. Zaten temizliğin imani bir zorunluluk olduğunu bildiren bir dinin mensupları olmamız hasebiyle, şükürler olsun dünyanın en temiz insanlarıyız.

Toplum olarak; sağlığımızın, psikolojimizin ve ekonomimizin bozulduğunun, zor günlerden geçtiğimizin farkındayız. İtiraf etmeliyim ki devlet memurlarının evde kalmasıyla esnaf ve özel sektörde çalışanların evde kalması arasındaki maddi farklılığın ne anlama geldiğini söylemeye gerek yok. Devletin kurumlarında çalışanlar, günü geldiğinde maaşlarını tıkır tıkır alıyorlar. Serbest meslek erbapları ve özellikle küçük esnaflar ise işyerlerini açamadıklarında, günlük iş yapamadıklarında, kaybettikleri cironun ne anlama geldiğini iyi bilirler.

Para kaybetmek ve zarar etmek dünyanın sonu değil ama çok derin yaralar açacağı aşikardır, inşallah esnaflarımızın kayıpları bir şekilde telafi edilir.

(Bu manada yaşanan ve yaşanacak olan sıkıntıların konuşulmasını, yazılmasını şimdilik öteleyelim.)