Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın mobil uygulaması ile vatandaşlar, sistemde bulunan e-kitapları ücretsiz okuyabiliyorlar.

30 Mart-5 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphane Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bu Tatilde Etkin Kütüphane Evinizde” etkinlikleri başlattıklarını açıkladı.

Bakan Ersoy, kutlama mesajında; “Düşünmek, yargılamak, sonuç çıkarmak, öğrenmek, anlamak ve anlamlandırmak; hepsinin temel kaynağında okumak yatmaktadır. Tüm bunlar ve daha fazlası bilgiyle mümkündür. Bilgi olmadan fikirlerin içleri boş, temelleri çürük kalmaya mahkumdur. Unutmayalım ki fikri üretimin olmadığı toplumlar, başkalarının fikirlerinde bir ayrıntı olmaktan öteye geçemezler. Bütün insanlığa ait ortak bir hazine olan bilgi korunmalı, paylaşılmalı ve nesilden nesle aktarılmalıdır. Kütüphanelerimiz bu asli amaca hizmet eden merkezlerdir” ifadelerine yer verdi.

Yaşadığımız süreçte kütüphanelerin geçici olarak kapalı olması nedeniyle etkinlikler başlattıklarını belirten Ersoy; “Tüm aktivitelerimizi; Twitter’da @kutuphanedeyiz, Instagram ve Facebook’ta @kutuphanedeyim, Youtube’da kütüphanedeyim hesapları üzerinden izleyebileceğinizi ve “KütüphanemCepte” mobil uygulaması ile de sistemde bulunan e-kitapları ücretsiz okuyabileceğinizi bir kez daha hatırlatmak istiyorum” dedi.