Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında ülke genelinde hayata geçirilen şehirlerarası seyahat kısıtlaması, büyükşehirlerden çok Akşehir gibi ilçe ve beldeleri etkiliyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan tedbir kararıyla Türkiye genelinde şehirlerarası seyahatlere kısıtlama getirilerek, zorunlu nedenlerle seyahat etmesi gereken vatandaşlardan Seyahat İzin Belgesi almak için başvuruda bulunmaları istenmişti. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımda; bu başvuruların e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabileceği bilgisi yer aldı.

Seyahat İzin Belgesi başvuruları için sağlanan bu kolaylığa karşın, belge alınsa dahi Akşehir’den toplu taşıma araçları ile şehir dışına çıkmak, geçici bir süre için mümkün olmayacak. Şehrimizde faaliyet gösteren otobüs firmalarının, yaşanan koşullar altında seferlerini durdurma kararı almak zorunda kalmalarıyla Akşehir’den bir başka şehre otobüsle seyahat etme olanağı da ortadan kalkmış oldu.

Diğer taraftan; şehirlerarası seyahat kısıtlaması, taksi gibi ticari araçları da kapsadığından ve karayoluna kıyasla daha az tercih edilse de tren seferleri de geçici olarak durdurulduğundan, zorunlu hallerde Akşehir dışına çıkması gerekecek olan vatandaşlar için özel araç dışında bir seçenek bulunmuyor.