Tanı kiti geliştirme ve tedavi alternatifleri için çalışmalarını hızlandıran Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ) Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş; koronavirüs ilacını geliştirmek için gerekli alt yapıya sahip olduklarını belirterek, bu alanda faaliyet gösteren kamu kuruluşu ve özel sektör firmalarına iş birliği çağrısında bulundu.

Koronavirüsün tespitinde kullanılan tanı kitleri için çalışmalarını sürdüren Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Çökmüş, hastalığın tedavisi için gerekli Ar-Ge çalışmalarının yürütülmesinde de yeterli donanıma sahip olduklarını ve bu alanda faaliyet gösteren kamu kuruluşu ve özel sektör ile yapılacak iş birliklerine de açık olduklarını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Hastalık Kontrol Merkezi (CDC-ABD) tarafından onaylanan tanı kitlerinin teknik doğrulamalarının gerçekleştirildiğini, hızlı ve kullan-at nitelikte olacak ve yine RT-PCR tabanlı kitlerin doğrulanmalarına başlanacağını söyleyen KGTÜ Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş; “Bu amaçla sanayi iş birliklerine de başlanmış olup tüm paydaşlarımızla gerek altyapı gerek bilgi paylaşımı konularında iletişim halindeyiz. Yapılan bu çalışmalar neticesinde, PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk önderliğinde Konya Şeker tarafından 2013 yılında kurulan ve 2016 yılında eğitim öğretime başlayan KGTÜ, COVID-19 tanı kiti ile ilaç geliştirilmesi konusunda da sorumluluk alarak önemli bir projeye daha imza atmış olacak” dedi.

“Bilgiyi Ürüne Dönüştüren Üniversite” sloganı ile kurulduğu günden bugüne akademik bilginin toplumun ihtiyaçları doğrultusunda ürüne dönüştürülmesini ilke olarak benimseyen KGTÜ, KİT-ARGEM altyapısı ile dışa bağımlılığı azaltacak yerli ve milli ürün geliştirme çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor.

Hali hazırda gıda güvenliği ve izlenebilirliği gibi oldukça hayati bir alanda kullanılmakta olan ve çoğu yurtdışı kaynaklardan temin edilen patojen tanı kitleri ve bu kitlerde kullanılan referans materyaller ile kimyasallar, KİT-ARGEM’de yerli imkanlarla geliştiriliyor. Aynı zamanda KİT-ARGEM bünyesinde yerel bazda görülen tarım zararlıları ve gıda patojenlerine karşı da biyolojik ve biyoteknolojik mücadele teknolojileri geliştirilebiliyor. Oluşturulan bu altyapının ortak kullanımı ve sanayiye açılımı için de halihazırda ülkemizin önde gelen Ar-Ge ve Klinik Laboratuvarları ile ikili işbirliği anlaşmaları çerçevesinde ortak projeler yürütülüyor.