Koronavirüsle mücadele kapsamında dezenfektan, maske, tek kullanımlık çatal ve bıçak üretimiyle ön plana çıkan meslek liselerinde, geçtiğimiz günlerde de tek kullanımlık önlük ve tulum üretimine başlandı.

Öncelikle temizlik ve dezenfeksiyon malzemeleri üretimine odaklanan meslek liseleri, 81 ilde 54 bin okul ve pansiyonun temizlik ürünlerinin tamamını üretebilir duruma geldi. İkinci adımı atarak maske üretimine başlayan ve 21 ilde 37 okulda cerrahi maske üretimi yapan okullar, daha sonra tek kullanımlık çatal, bıçak gibi ürünlerin üretimine yöneldi.

Şimdi bu adımlara bir yenisi ekleniyor. Özellikle sağlık çalışanları için hijyen açısından çok önemli olan tek kullanımlık önlük ve tulum üretimi için yatırımlar yapıldı ve üretime başlandı. Bunun için İstanbul pilot il seçildi ve 7 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretime geçildi.

Yaşlı ve ihtiyaç sahiplerine ücretsiz

Diğer taraftan, meslek liselerinde üretilen temizlik ve dezenfektan malzemeleri ile cerrahi maskelerin, yaşlı ve bakıma muhtaç ailelere ücretsiz olarak ulaştırılacağı bildirildi. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları öğrenci ve öğretmenlerinin yıllardır sürdürdüğü “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesini koronavirüs önlemleri kapsamında yeniden değerlendirdi ve kapsamını genişletti. Bu doğrultuda meslek liselerinde üretilen temizlik ve dezenfektan malzemeleri ile cerrahi maskelerin yaşlı ve bakıma muhtaç ailelere ücretsiz ulaştırılması kararı alındı.

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında, 81 ilde bin 889 okulun katıldığı proje kapsamında; okulların bulunduğu mahallelerde ihtiyaç sahibi, yaşlı ve bakıma muhtaç ailelerin evlerinde küçük bakım ve onarım çalışmaları, boya badana ve mobilya tamiri ile hasta ve kişisel bakıma ihtiyacı olan yaşlılara temizlik hizmeti ve kişisel bakımlarını içeren yardımlar yapılmıştı.