Tarımsal ve hayvansal üretim için faizsiz ve düşük faizli kredi kullanım esasları açıklandı.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Geleneksel bitkisel üretim yapan işletmeler, 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi kullanabilecekler. 50 bin TL üzeri krediler ise en az yüzde 50 oranında sübvanse edilecek. Düşük faizli kredi kullanım üst limiti ise 2,5 milyon TL olarak belirlendi. Geleneksel hayvansal üretim yapan işletmeler, 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi kullanabilecekler. 100 bin TL üzeri krediler ise en az yüzde 50 oranında sübvanse edilecek. Düşük faizli kredi kullanım üst limiti de 1,5 milyon TL olarak belirlendi.

Bu kapsamda üreticiler; Sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği, Damızlık düve yetiştiriciliği, Büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliği, Arıcılık, Geleneksel (yaygın) hayvansal üretim, Kontrollü örtüaltı tarımı, Yem bitkisi üretimi, Yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi, Meyve yetiştiriciliği ve bağcılık, Tarım makineleri (traktör ayrık), traktör ve tarım makineleri parkı, Modern basınçlı sulama sistemi yatırımı, Arazi alımı (birleştirme) ile Lisanslı depoculuk ve soğuk hava deposu yatırımları gibi faaliyetleri için, yüzde 25 ile yüzde 100 oranlarında sübvanse edilerek, düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullanabilecekler.

Sütçü ve kombine sığır, damızlık düve yetiştiriciliği ile büyükbaş hayvan besiciliği ve küçükbaş hayvancılıkta, aralarında Konya’nın da bulunduğu illerde; atıl işletme alımı ve yurt içinde doğmuş olma şartı ile hayvan alımı yapan, kendi yemini üreten/mera kullanan, organik/iyi tarım uygulamalarıyla uğraşan çiftçiler ile genç çiftçi ve kadın çiftçilere, üretim konuları için belirlenen taban indirim oranlarına ilave olarak, Tebliğle getirilen öncelikli bölge yatırımı kriteri doğrultusunda değişik oranlarda indirim uygulanacak.