Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç; Bahar Dönemi eğitim öğretim sürecinin sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretim imkanları ile sürdürüleceğini ve Yüksek Öğretim kurumları Sınavı’nın (YKS) 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacağını açıkladı.

YÖK Genel Kurulu’nda alınan kararları açıklayan Saraç; bu yıl Bahar Döneminde yüz yüze eğitimin yapılmayacağını belirterek; “Üniversitelerimiz uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretim imkanları altında sunamayacakları programları/dersleri ve uygulamalı dersleri, yaz aylarında belirledikleri takvim içinde tamamlayacaklar. Diğer bir ifade ile bu program ve dersler için Bahar Dönemi takvimini yaz aylarına taşımış oluyoruz. Türk yükseköğretiminin yaz okulu tecrübesi, üniversitelerimiz için son derece değerli bir imkan sunmaktadır. Önümüzdeki yıl eğitim öğretim takvimini de yaz okulunun bitiş tarihlerini göz önünde bulundurarak belirleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Kampüslerde rektörlüklerce gerekli görülmeyen durumlar dışında öğrenci bulunmaması için üniversitelerin gerekli tedbirleri alacağını söyleyen YÖK Başkanı; “İdari ve akademik personel için ise asgari oranda ve seyreltilerek görevlerini yapmaları doğrultusunda gerekli tedbirlere dair bir süredir yönlendirmelerimiz ve kararlarımız bulunmaktadır” dedi.

“YKS sınavlarının ortaöğretimi desteklemesi gerektiğinin farkındayız”

Saraç açıklamasında, YKS ile ilgili olarak da; “Sınavın 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılması kararlaştırılmıştır. Bu kararı almamızdaki neden, tedbirli olmak ve öğrencilerimizin daha salim ve dingin bir zihinle hazırlanarak bu imtihana girmeleridir. Bu takvimi ÖSYM ile birlikte sürdürüyoruz. Öğrencilerimiz ve ailelerimiz rahat olsun. Bu konudaki planlamalarımız tamamdır. YKS’da sorulacak müfredat ile ilgili önceliğimiz, bugünün gerçeklerinin yansıdığı bir şekilde öğrencilerimizin lehine olanı aramaktır. Sınavda sorulacak sorular, bu soruların kapsamı ve alanları, Milli Eğitim Bakanlığı ile uyum içinde ve onlardan gelen tekliflere göre şekillenecektir. Yükseköğretime giriş sınavlarının ortaöğretimi desteklemesi gerektiğinin farkındayız. Sınava girecek öğrencilerimiz şu açıdan rahat olsunlar; daha önce yapılan çerçevede bir sınav olacaktır. Fırsat eşitliği ve sosyal adalet, bizim vazgeçmeyeceğimiz bir esasımızdır” ifadelerine yer verdi.