Dünya genelindeki vaka sayısı 382 bine yaklaşan koronavirüs (covid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bin 250’ye ulaştı.

Türkiye’deki son durum hakkında ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün gece yaptığı açıklamada, “SON 24 SAATTE 3 bin 952 test sonuçlandı. 343 yeni tanı kondu, hastalığa yenik düşen 7 insanımız daha oldu. Türkiye’de bugüne kadar Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 44’e yükseldi, vaka sayısı ise 1872 oldu.” dedi.

Gerek sosyal medyadan yayılan gerekse de halkın dilden dile seslendirdiği söylentide; Akşehir’de de koronavirüs (covid-19) şüphesiyle aralarında düğün sahibi, gelin ve damadın da olduğu bazı kişilerin karantinaya alındıkları iddia ediliyor.

14 Mart 2020 Cumartesi günü Doğrugöz Mahallesi’nde yapılan bir düğüne katılan bazı vatandaşların virüs şüphesi nedeniyle karantinaya alınıp alınmadıkları bilgisini kamuoyu resmi makamlardan duymak istiyor.

Karantinaya alındıkları iddia edilenler arasında düğün sahibinin de bulunduğu, damat ve gelinin ise ev karantinasında olduğu halk arasında yüksek sesle konuşulduğundan, bu durum tedirginliğe yol açıyor.

Bir kamu kuruluşunda çalışan ve düğüne katıldığı tespit edilen bir çalışanla, öğretmen karı kocaya yapılan test sonuçlarının; çalışan ve ablasında ‘NEGATİF’ çıktığı ve kendilerinin karantinaya tabi tutuldukları, eniştesinde ise testin ‘POZİTİF’ çıktığı iddia ediliyor. Kamu kuruluşunda çalışanın test sonucunun negatif çıktığının konuşulması ise kamuoyuna derin bir nefes aldırdı.

Düğüne katılan bazı vatandaşlarımızdan edindiğimiz bilgiye göre, Pazar günü yapılan düğüne katılanlar arasında umreden dönenlerin de bulunduğu bilgisine ulaştık.

Doğrugöz’deki düğünün ardından, düğüne katılanlara sağlık açısından yapılan müdahalelerden kamuoyunu haberdar etmeyen Akşehir İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’na tepkiler ise çığ gibi büyüyor.

Kamu kuruluşunda çalışanda test sonucu pozitif çıksaydı ne olacaktı? Her gün yüzlerce insanla muhatap olmasının dışında mesai arkadaşlarına ve insanlarımıza muhtemelen virüsün bulaşmasını ve insan sağlığını hiçe sayanların kamuoyunu bilgilendirmek yerine SUSMAYI tercih etmelerine yazıklar olsun!..

Akşehir Devlet Hastanemizde vatandaşların bir kısmında koronavirüs şüphesi nedeni ile karantina uygulamasının olup olmadığının kamuoyu ile acilen paylaşılmasını ve bu durumun ciddiye alınmasını öneriyoruz.

Sağlık Bakanı Koca, ülkenin durumu hakkında her gün her saat kamuoyuna açıklamalarda bulunurken Akşehir’deki yetkililer neden bir açıklama yapma gereği duymuyor? İnsan sağlığı bu kadar ucuz mu?

Diğer taraftan, Yunak’tan gazetemize gelen bir ihbarda; umreden gelen bir vatandaşın esnafa hurma dağıttığı ve sosyal mesafenin de korunmadığı bildirildi.