Akşehir Şoförler, Otomobilciler ve Tamirciler Esnaf Odası, yazılı bir basın açıklamasında bulundu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dünyada olduğu gibi ülkemizde de gündemin en önemli konusu olan ve halk sağlığını ciddi şekilde etkileyen koronavirüsden (covid-19), özellikle hizmet sektöründe çalışan başta oda üyelerimiz olmak üzere çok sayıda esnafımız ticari olarak da etkilenmektedir.

Başta şoför arkadaşlarımız (kamyoncu, minibüsçü, taksici ve otobüsçü) olmak üzere odamız üyelerinin işlerinde yüzde 80 oranında azalma yaşanmıştır. Öğrenci servisleri gibi bazı iş grupları ise yüzde 100 oranında etkilenmiş ve faaliyetleri durmuştur. Buna rağmen esnafların aylık düzenli olarak SGK, vergi, kasko ve trafik sigorta poliçeleri, bandrol, araç muayene ve kredi taksitleri gibi ödemeleri devam etmektedir. Esnafımız zor durumdadır.

Esnaflarımızın ayakta kalabilmeleri için mevcut yasal yükümlülüklerinin ve banka sorumluluklarının en az 6 ay ertelenmesini, bu dönem içinde ve işletmelerin sürdürülebilirliğinin sağlanması için, geçmiş dönemlerde devletin vermiş olduğu can suyu kredisi gibi 1 yıl ödemesiz, en az 3 yıl geri ödemeli 50 bin TL limitli kredi paketlerinin ivedilikle işleme alınmasını arz ederiz.

Aksi takdirde esnafımızın temerrüde düşmesi ve haciz ile karşı karşıya kalması gibi telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaşanacaktır.”