Tarık Buğra’yı Anma Programı çerçevesinde düzenlenen ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bedia Koçakoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı ‘Türkiye’de Aydın Olmak ve Tarık Buğra’ başlıklı konferans, protokol ve vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Akşehir Kaymakamı Ahmet Sait Kurnaz, Belediye Başkanı Salih Akkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Hazım Aslancı, İlçe Protokolü, bazı kamu kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, Belediye Meclis üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşın izlediği konferansta Tarık Buğra’nın aydınlarla ilgili düşüncelerini paylaşan Koçakoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkenin imkansızlıkları içerisinde kendilerine imkan verilerek okuması sağlanmış aydınların sorumluluktan uzak tavırları ve yozlaşan ruh dünyaları, derin bir yarılmayı da beraberinde getirir. Tarık Buğra’ya göre; içinden çıktığı halkı beğenmeyen, onun değerlerinden uzaklaşmayı aydın olmayla eş değer sanan zihniyet, aslında kendi olmaya karşı çıkarak yanlış yapmıştır.”

Konferansın ardından kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Salih Akkaya; Tarık Buğra’nın Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatına ismini altın harflerle yazdırdığını ve Akşehir Belediyesi olarak onu ihya etmeye ve anmaya gayret ettiklerini belirtirken, Doç. Dr. Bedia Koçakoğlu’na günün anısına bir plaket takdim etti.