Son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulamasının hızla yaygınlaşmaya başladığını hatırlatan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir’de başlatılacak olan Mavi Konteynere geçiş çalışmasıyla ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Başkan Akkaya açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sıfır Atık Projesi ile atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüştürülerek hammadde ve enerji israfının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında Akşehir’de atık oluşumunu engellemek ve atıkta geri kazanım yoluyla ülke ekonomisine fayda sağlamak için Mavi Konteyner uygulamasına geçiş yapıyoruz. Öncelikle kamu kurumları, okullar ve pilot nokta olarak İstasyon Caddesinde yerleştirilecek olan Mavi Konteynerlere sadece Geri Dönüşebilen kağıt, plastik, cam ve metal atıklar atılacak. Çalışmalarımız, en küçüğü dahi olsa her bir atığın geri dönüşüme kazandırıldığı güne kadar tüm hızıyla devam edecek. Personelimiz, İstasyon Caddesindeki tüm vatandaşlarımıza Mavi Konteynerlerin kullanım amacının açıklanmasına yönelik el broşürleri dağıtıyorlar. Daha temiz ve yaşanabilir bir çevre için herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.”

Akşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada da; Mavi Konteynerlerdeki atıkların belli bir program dahilinde toplanacağı, aksi bir durum görüldüğünde Akşehir Belediyesi’nin 444 9 153 No.lu telefonun veya yetkili firmaya ait 0532-2802165 No.lu telefonun aranabileceği belirtildi.