Akşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması için hazırlıklar başladı.

Kültürel mirasımızın önemli unsurları arasında yer alan; devrinin ilim adamı, halk bilgesi ve nüktedanlığıyla halkın sesi olan Nasreddin Hoca’nın fıkralarının ülkemiz çapında ilkokul düzeyindeki öğrenciler tarafından canlandırılması yoluyla; öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, hoşgörü ve bilginin yaşama ve gelecek kuşaklara aktarılmasını, diğer taraftan da Nasreddin Hoca’nın hak ettiği ilgiyi görmesini sağlamak amacıyla düzenlenen yarışma, ülkemizin farklı yöreleri arasında da kültürel etkileşim yaratmayı hedefliyor. Fıkra Canlandırma Yarışmasına; Türkiye genelinde resmi ve özel okulların ilkokul 1, 2 ve 3. sınıf düzeyinde öğrenim gören tüm öğrencileri ve bu okullarda görev yapan öğretmenler katılabiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 28 Şubat 2020 tarihine kadar okul müdürlüklerine yapılacak duyuruların ardından 2 Mart 2020 tarihinde başlayacak olan başvuru süreci, 20 Mart 2020 tarihinde sona erecek. Nisan ayında gerçekleştirilecek olan İlçe Yarışmaları ve Mayıs ayında tamamlanacak olan İl Yarışmalarını takiben düzenlenecek olan Bölge Yarışmaları, 22-25 Ekim 2020 tarihleri arasında Akşehir’de yapılacak. Yarışmanın finali ve ödül töreni ise 26 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.

Yarışma takvimi, katılım şartları, bu yılki yarışmada kullanılmak üzere belirlenen Nasreddin Hoca Fıkraları ve başvuru formları gibi tüm usul ve esasları içeren şartnameye, http://www.aksehir.bel.tr adresinden ulaşılabiliyor.