“Akşehir İçme Suyu Temini Projesi” için Akşehirlilerle bir araya gelen KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir; oldukça eski olan şebekenin yenilenmesiyle ilçenin alt yapı sağlamlığında en ileri düzeyde olacağını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından, Mültecilerden Etkilenen Bölgelerde Hizmetlerin İyileştirilmesi Projesi (FRIT II) kapsamında Çumra, Ilgın ve Akşehir’de düzenlenen Paydaş Katılım Toplantılarında; gerçekleştirilecek hizmetlere dair bilgilendirme yapılırken, vatandaşların soru ve önerileri de değerlendirilerek istişarelerde bulunuldu.

Paydaşlara, zamanında ve erişilebilir bilgi verilmesini sağlamak, görüş ve endişelerini ifade etme fırsatı sunmak ve sistematik bir paydaş katılım yaklaşımı belirlemek amacıyla düzenlenen toplantıların ilki Çumra’da, “Çumra Atıksu Arıtma Tesisi Projesi” başlığıyla gerçekleştirildi. Sürekli ve yapıcı bir ilişki sistematiği kurarak, projenin katılımcı ve topluluk dostu bir şekilde yürütülmesinin amaçlandığı toplantıda; tesis hakkında bilgilendirilen vatandaşların konuyla ilgili görüş ve önerileri dinlendi.

Ilgın’da gerçekleştirilen ikinci toplantıda; ilçede yapılacak olan “Ilgın Atıksu Arıtma Tesisi” ve tesisin çevresel ve sosyal etkileri hakkında bilgi paylaşımında bulunulurken, yine vatandaşların görüş ve önerileri alınarak istişarede bulunuldu.

Akşehir’de gerçekleştirilmesi planlanan “Akşehir İçme Suyu Temini Projesi” için de vatandaşlarla bir araya gelen KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir; eskiyen içme suyu şebekelerinin oluşturduğu olumsuzlukların farkında olduklarını belirterek, daha kaliteli, uzun ömürlü ve sağlıklı suyun Akşehirlilere ulaştırılması için yapılması hedeflenen çalışmaları anlattı.

Genel Müdür Ahmet Demir; “Bu bir halk toplantısı. Akşehir için uzun soluklu bir çalışmanın parçası. İlk projede atıksu arıtma tesisleri, kanalizasyon şebekeleri ve içme suyu şebekeleri ortak olarak ele alınırken ihale kısmında içme suyu diğerlerinden ayrılmıştı. Dolayısıyla içme suyu ertelenmiş oldu. İkinci proje kapsamında bugün itibariyle bu projenin ilk ve önemli aşamasını gerçekleştiriyoruz. Bu prosedürün tamamlanmasının da en önemli aşaması, halk günlerinin oluşmasıdır. Bildiğiniz üzere Akşehir’in içme suyu şebekesi oldukça eski ve işletmesi de çok zor. Çeşitli zamanlarda büyük caddelerde ani ve ciddi arızalara neden olduğunun farkındayız. Bu projenin yapılmasının da son derece önemli olduğunu biliyoruz. Tabi bu proje yapıldıktan sonra doğalgazla enerji yer altına indirildi. Kanalizasyon şebekesi sıfırlandı. Bir içme suyu şebekesi kalmıştı. İçme suyu şebekesini de yeniledikten sonra tahmin ediyorum Akşehir ilçemizin önünde alt yapı sağlamlığı konusunda başka bir ilçe olmayacak. Yabancı uyruklu insanların da bu bölgede yaşaması sebebiyle bu yatırıma devlet AB fonlarıyla katkı sağlıyor. Bu projeyi gerçekleştirirken vereceğimiz her türlü rahatsızlık için şimdiden hepinizden özür diliyoruz, anlayışınıza sığınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan gelen soruların Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgehan Nas ve KOSKİ’nin ilgili daire başkanları tarafından yanıtlandığı toplantılara; ilçe belediye başkanları, il ve ilçe müdürleri, KOSKİ daire başkanları ve şube müdürleri katılırken, vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdiler.