Milli Eğitim Bakanlığı tarafından illere gönderilen “Zorbaca İçeriğe Sahip Oyunlar” konusundaki uyarı yazısında; oyun gibi görünen bu olayların tekil birer eylemden ziyade “Akran Zorbalığı” sorununun tezahürü olduğu vurgulanarak, önleme çalışmalarının da bu doğrultuda ele alınarak; tüm okul güvenliği ve şiddetten arındırılmış okul kavramı çerçevesinde yapılandırılması istendi.

İllere gönderilen uyarı yazısında; öğrencilerin fiziksel, bilişsel ve psikososyal alanlarda bir bütün olarak gelişimlerini destekleme ve eğitimlerini güvenli okul ikliminde sağlamanın Bakanlığın öncelikli görevleri arasında bulunduğu belirtildi.

Son dönemde dünyanın pek çok ülkesinde, öğrenciler arasında bazı fiziksel ve duygusal zorbalık davranışlarının ortaya çıktığının görüldüğü vurgulanan yazıda, çeşitli ülkelerden videolar çekilerek sosyal medya kanalları ile “viral” şekilde yayıldığı vurgulandı. Çocuk ve gençlerin şaka veya espri gibi gördükleri bu fiziksel müdahalelerin sosyal medya terminolojisinde “challenge” olarak adlandırıldığına işaret edilen yazıda, bunların ciddi bedensel, ruhsal zararlar verme potansiyeli olan kaba ve incitici davranışlar olduğuna dikkat çekildi.

Okullara gönderilen uyarı yazısında, şu ifadelere yer verildi:

“Popüler olan ve ülkemizde de sosyal medya paylaşımları ile yayılmaya başlayan ‘Tripping Jump Challenge-Hadi Gel Zıplayalım Meydan Okuması’ isimli bir zorbalık eyleminde şaka adı altında bir grup öğrencinin başka bir öğrenciye zarar verme ihtimali söz konusudur. Videolarda yer alan bu zorbalıkta, öğrencilerin yaralanma hatta ölme riski ile karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Videoların sosyal medyada paylaşılmasıyla birlikte yayılma hızı da artmaktadır. Gençlerimiz, interneti aktif şekilde kullandığından dolayı bu gibi olaylarda risk altında bulunmaktadır.
Bahsi geçen şaka ya da oyun tarzındaki zorbalık olayları ‘akran zorbalığı’ sorununun tezahürlerinden biri olarak ele alınmalı, Önleme çalışmaları da tüm okul güvenliği ve şiddetten arındırılmış okul kavramı çerçevesinde yapılandırılmalıdır. Öğrenciler, okul içinde ve sosyal medyada birbirlerine zarar verme potansiyeli olan bu gibi davranışlarda bulunma riskine karşı dikkatli bir şekilde takip edilmeli, bu konuda öğretmen, öğrenci ve velilere gerekli bilgilendirme yapılmalıdır.”