Kıymetli Okuyucularımız! Ana sütü gibi temiz Türkçemizi doğru ve etkili kullanma üzerine başladığımız yazı serisine devam ediyoruz.

Her insan, konuşurken belli bir çaba sarf eder. Bu çabayı öncelikle nefes olarak başlatırız. Aslında çocukluk yıllarında doğru nefes alıp vermemize rağmen, zaman içindeki alışkanlıklarımızla günlük telaşımız sonucunda doğru ve etkili nefes almayı bıraktık. Yaşadığımız korkular, üzüntüler ve stres doğru nefes almamızı engelleyen başlıca olumsuz etmenler olarak bizleri etkiledi.

Düzgün diksiyon ve konuşma için, diyaframın doğru ve etkili kullanılması büyük önem taşımaktadır. Diyafram kullanılarak alınan nefes doğru nefestir. Diyafram, göğüs kafesinin altında yer alan bir kas. Diyafram kullanmadan alınan göğüs nefesinde ciğerlerimizin sadece üst kısımları, en fazla yarısı oksijenle dolar. Oysa diyafram nefesinde bu kasın aşağıya doğru yaptığı hareketle daha fazla nefes almak ve ciğerlerimizi alt kısımlarına kadar oksijenle doldurmak mümkün. Dikkat edilecek belli başlı hususlar ise şunlardır:

1.Diyafram nefesi alırken göğsümüz ve omuzlarımız hareket etmeyecek. Çoğumuz göğsünü şişirerek nefes alıyor. Karnımız şişecek, göğsümüz değil. (10 sefer)

2.Hepimiz en doğru nefesi sırtüstü yatarken alırız. Rahat bir şekilde sırtüstü uzanıp nefes aldığınız zaman karın bölgeniz kendiliğinden yukarı doğru hareket edip genişler; nefes verirken aşağıya iner bunu gerçekleştirmeye çalışın.

3.Yere sırt üstü uzanınız. Hızlı ve kısa aralıklarla sadece ağzınızdan soluyunuz. Nefes alırken karından gözlemlediğiniz bir hareket varsa bu şekilde nefes almaya devam ediniz. Hareket yoksa göğüs kafesinizin üzerine ellerinizle bastırın ya da çevrenizden yardım alarak göğüs kafesinize bastırmalarını isteyiniz. Solumayı göğsünüzün alt kısmına doğru yapınız. Bu, diyaframa yakın bölgeleri çalıştırmanızı sağlayacaktır. Mide bölgenizin kalkıp indiğini göreceksiniz.

Bu çalışmayı günde en az iki defa 10-15 dakikalığına yapınız ve 15-20 gün yapmaya devam ediniz.

4.Diyaframı çalıştırmak için bir diğer yöntem ise; 1-4-2 zamanlamasıyla nefes alışverişinin kontrolünü sağlamaktır. Bu, diyaframdan nefesinizi 2 saniyede almışsanız 8 saniye tutacak ve 4 saniyede vereceksiniz demektir.

5.Başka yöntem olarak ise çiçek koklar gibi nefes almak ve alınan nefesi F, S, M ünsüzlerinden biri ile boşaltmak veya alınan tek bir nefesin kesik kesik boşaltılması olarak gösterilebilir. Oyuncuların alıştırma yaparken ‘tıs, tıs’ gibi sesler çıkardığını belki duymuşsunuzdur. Tüm bu çalışmalar nefesin, basıncını arttıracaktır.

Bol bol nefes egzersizleri yapmak ve nefes alışverişine odaklanmak etkili iletişim için çok önemlidir. Zira bu sürenin sonunda kazanacaklarımız sağlıklı bir yaşamın ve etkili bir iletişimin kapısını aralayacaktır.

Bugüne kadar hemen hemen hepimiz, nefesimizi nasıl aldığımızı ve özellikle konuşurken onu nasıl kullanmamız gerektiğini düşünmemişizdir. Belki, şimdiye kadar birileri bize “Nasıl nefes alıyorsun?” gibi bir soru sormadı. Dilerim bu yazıyı okuduktan sonra, daha sağlıklı ve daha doğru nefes alıp verme konusunda çalışmaya başlarsınız. (DEVAM EDECEK)