Yunak Kaymakamlığı ve Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçede, “Kitap Meclisi” oluşturuldu.

“Okumak Hayallerinizi Kanatlandırır” projesi kapsamında kurulan Kitap Okuma Meclisinde, liseli öğrenciler her ay bir kitap üzerinde tartışma yapıyor, kitap ve yazar üzerinde görüşlerini açıklıyorlar. Yunak Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda Kaymakam Mehmet Erdem Akbulut başkanlığında ilk defa toplanan Kitap Meclisi’nde öğrenciler, geçen ay okudukları Tarık Buğra’nın “Ormancık” adlı eseri hakkındaki görüşlerini belirttiler. Proje ile ilçe genelinde lise düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin okuma kültürünün geliştirilmesi ve kitap okuma alışkanlığının kazandırılması amaçlanıyor. Proje kapsamında her okuldan seçilen üçer öğrenci Yunak Kaymakamlığı proje ofisi tarafından belirlenen kitabı bir aylık süre içerisinde okuyarak ay sonunda toplanacak olan Kitap Meclisi’nde analiz ediyorlar.

Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut İşcan; öğrencilerin okudukları kitabı analiz edip farklı bir bakış açısı geliştirerek kitap meclisindeki davetli katılımcılara sözlü sunum yaptıklarını, bunun ise gençlerin üzerinde pek çok olumlu katkıları olduğunu belirtti.

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla genç neslin kitaptan uzaklaştığına dikkat çeken Kaymakam Akbulut ise, gençlere yeniden okuma alışkanlığının kazandırılması için ebeveynler, eğitimciler ve yöneticilere büyük görev düştüğünün altını çizdi. Akbulut; “Akıllı telefon, tablet ve bilgisayarın tüm evlere girdiği günümüzde kontrolsüz sosyal medya kullanımı, özellikle gençleri kitap okumaktan uzaklaştırıyor. Teknoloji bağımlısı haline gelen toplum, kitap okumaya zaman ayırmıyor. Özellikle gençler arasında okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması için eğitimciler ve ebeveynler, çeşitli faaliyetlerle çocukları için onları teşvik edici rol üstlenebilirler” dedi.

Kitap Okuma Meclisi Programına, Kaymakam Akbulut’un yanı sıra okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.