Milli Eğitim Bakanlığı’nın GSM operatörleri ile yaptığı anlaşma doğrultusunda öğrencilere, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) içeriklerine aylık 3 GB’a kadar ücretsiz erişim olanağı sağlandı.

Bakanlığın dijital eğitim platformu olan EBA’nın içeriği, Eğitimde Fırsat Adaleti sloganıyla etkileşimli okul kitapları, ders anlatım videoları, sınavlar ve uygulamalar ile güncellenerek yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen ile velilerin kullanımına açıldı. Yeni EBA, okul öncesinden 12. sınıfa kadar bin 600’den fazla ders ve 20 binin üzerinde zengin, güvenilir ve etkileşimli içerik sunuyor.

Öğrenciler yaklaşan sınav ve etkinliklerini EBA takvimlerinden görebiliyor, arkadaşlarıyla bir sosyal paylaşım alanı kurabiliyor, içerisindeki oyunlaştırma sistemi ile puan ve arma kazanarak öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirebiliyorlar. Ayrıca sistem üzerinden çalışmalarını takip ederek kişiselleştirilmiş yönlendirmelerle eksiklerini kapatabiliyor, kendilerine özel profil sayfalarını kullanarak da sayfaları üzerinden kendini tanıtabiliyor, katıldıkları sosyal faaliyet belgelerini sunabiliyor, sosyal ve akademik birikimlerini EBA Portfolyo’da sergileyebiliyorlar.

Özellikle 11 ve 12. sınıftaki öğrenciler ile liselerde görev yapan öğretmenlerin kullanımı için geliştirilen Akademik Destek sistemi sayesinde öğrencilerin belirledikleri hedefe ulaşabilmeleri için özel çalışma programı oluşturuluyor. Öğrencilerin performansları sistem tarafından sürekli izleniyor ve eksik oldukları konular anında tespit edilerek, akıllı algoritmalar kullanılarak öğrencilere özel eksik giderme listeleri ve testler öneriliyor.

Öğretmenler için oluşturulan EBA Mesleki Gelişim modülü ve modül içindeki Öğretmen Kitaplığı uygulamasıyla da öğretmenlerin sürekli ve sürdürülebilir mesleki gelişimi hedefleniyor.

“Bu Bize Uyar” ve “Uyar mı?” sloganlarını içeren ve okullarda öğrencilerin sıralarına yapıştırılan çıkarmalar ile uygulamanın kullanımının yaygınlaştırılması ve öğrencilerin EBA’dan kesintisiz faydalanmasının sağlanması amaçlanıyor.