Millet Partisi Genel Merkezi, İngiliz basınına yaptığı açıklamada kullandığı ifadeler nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı kınayan bir bildiri yayımladı.

Kıbrıs Türkü’nün geçici olarak emanet ettiği ve merhum Rauf Denktaş’ın da makamı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Mustafa Akıncı’nın, Hatay’ın Türkiye’ye katılması sürecinde Hatay Cumhurbaşkanı olan Tayfur Sökmen’i de içeren ve Kıbrıs şehitlerinin ruhlarını inciten talihsiz beyanlarından dolayı kınandığı bildiride, yapılan açıklama gaflet olarak değerlendirildi.

MP Akşehir İlçe Başkanı Muharrem Yakın tarafından da kamuoyunun dikkatine sunulan kınama metninde; “Emperyalist güçler ne kadar uğraşsa da Kıbrıs’ta oynanmak istenen tüm oyunlar bozulacaktır. Kıbrıs, ebedi Türk Yurdudur” vurgusu yapılırken, şu ifadelere yer verildi:

“Kıbrıs Türkü’nün maddi ve manevi varlığı; Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlük hakları başta olmak üzere, büyük bedeller ödenerek kazanılan tarihi, hukuki hakların sonuna kadar korunmasına bağlıdır. Diplomatik tuzaklarla haklarının erozyona uğratılmasına asla müsaade edilmeyecektir. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de kıskaca alınmaya çalışıldığı bir dönemde talihsiz sözlerin sarf edilmesi, kesinlikle kabul edilemez. Bu beyanın sahibini şiddetle kınıyor, istifaya davet ediyoruz. İstifa etmediği takdirde kendisine Türkiye ile birlikte, Kıbrıs Türkleri demokratik bir yolla gerekli cevabı verecektir.

Kıbrıs mücadelesinin manevi liderleri Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş başta olmak üzere, tüm Kıbrıs şehit ve gazilerini rahmet ve şükranla anıyoruz ve tüm gücümüzle ilan ediyoruz ki; Kıbrıs Türk’tür ve Türk kalacaktır!”