İYİ Parti Konya Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Fahrettin Yokuş, AK Parti iktidarı döneminde tutuklu ve mahkum sayısının rekor seviyeye ulaştığını belirterek, cezaevi çalışanlarının da adeta gönüllü mahkum olduklarını söyledi.

2002 yılında 66 bin olan tutuklu ve mahkum sayısının bugün 284 bine ulaştığı ve artışın yüzde 470 oranında olduğu, oysa bu zaman zarfında Türkiye nüfusunun yüzde 28 oranında arttığı bilgisini paylaşan Fahrettin Yokuş; “AK Parti hükümeti zaman zaman ‘Çağ atlayan Türkiye’, ‘Nereden nereye’ diyerek açıklamalarda bulunuyor. Cezaevlerimizin dolması, nereden nereye geldiğimizi bize gösteriyor” diyerek, iktidarın ayrımcı politikalarının adalete, hukuka ve demokrasiye olan inancın bitmesine sebep olduğunu iddia etti.

Cezaevleri çalışanlarının sorunlarına çözüm bulunması gerektiğini söyleyen Yokuş; “Şayet bir kurumun iyileştirilmesi için çalışma yapacaksak, önceliğimiz o kurumdaki çalışanların sorunlarını çözmek olmalıdır. Elbette hiç kimse insan hakları ihlalleri yaşamasın istiyoruz. Ancak cezaevlerindeki 67 bin çalışanın sorunlarını kimse dile getirmiyor. Cezaevleri çalışanları birçok haktan mahrum kalmıştır. Örneğin cezaevi çalışanlarının sendika kurma hakkı yoktur. Bu insanlara ‘Emniyet sınıfına’ geçme hakkı verilmez, fazla mesai hakkı da yoktur. Cezaevi çalışanları gönüllü mahkumdur. Cezaevi çalışanlarına, insanca yaşayabilecekleri ücret verilmelidir. Cezaevinde üretilen ve oradaki insanlara dağıtılması gereken ek ücretler adil bir şekilde dağıtılmalıdır. Yine cezaevi personeli arasındaki sözleşmeli, sözleşmesiz kadro ayrımlarının da ortadan kaldırılması gerekmektedir. Onların şartlarını düzeltmeden cezaevi şartları düzeltilemez” dedi.