Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin düzenlediği konferansta konuşan TYB Şeref Başkanı D.Mehmet Doğan’ın, Milli Mücadele ruhunun Lozan’da terk edildiğini iddia ederek, Nutuk için; “O metin aslında bir taraftan da kendi müdafaası ve kendi tarihini yazmasıdır” ifadesini kullanması tepkilere neden oldu.

Konuşmasında, Milli Mücadelenin muhtevasında yer alan unsurların 1923’den itibaren geri plana itildiğini söyleyen Doğan; “Cumhuriyet böyle bir dönüm noktasıdır. İngilizler hilafeti istemiyordu, kaldırıldı” derken, “Hilafet siyasi bir kurumdur. Güç olmazsa hilafet olmaz. Mustafa Kemal de o gün hilafeti sürdürecek gücü görmedi. Hilafet, arkasında güç yoksa laftan ibaret olurdu. Sürdürülebilir miydi, onu bilemem” değerlendirmesi de dikkat çekti.
Gönül Gözü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Devriş Ahmet Şahin de yaptığı yazılı basın açıklamasında; konferansta yapılan Milli Mücadele, Cumhuriyetin Kuruluşu, Lozan ve Atatürk’ün aziz hatırasına yönelik konuşmaların mesnetsiz olduğunu söyleyerek konuşmaları kınadı.

Genel Başkan Şahin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Söz konusu konferansta Lozan’ın basite indirgenmesi, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün ulusal bağımsızlık mücadelesini kaleme aldığı eseri Nutuk’un bir savunma olarak addedilmesi, 1.Dünya Savaşı sonrası Osmanlı Devleti tarafından imzalanan Sevr ve Mondros Antlaşmaları ile Osmanlı’nın kendisini lağvetmesinin görmezden gelinmesi abesle iştigaldir.

Bugün dünyanın dört bir yanında Atatürk’ün mücadelesi ders kitabı olarak okutulup O’nun adına büstler dikilirken kendi ülkemizde hala Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin sorgulanması; Yunan Milletvekilinin Türk Bayrağını yırttığı, sınır ötesi harekatlarda ülkemizin beka mücadelesi verdiği, içeride ve dışarıda zor günler geçirmekte olduğumuz şu dönemde büyük bir bedbahtlık göstergesidir.

Milli Mücadelede Batı Cephesine karargahlık yapmış, en fazla şehit vermiş, Haçlı akınlarına dur demiş ‘Selçuklu’nun Payitahtı’ Konya’mızda son zamanlarda düzenlenen bazı konferanslar, şehrimiz açısından yanlış anlaşılmalara ve kara propagandalar yapılmasına sebep olmaktadır.

Bu konuşmaları yapanlara; Cumhurbaşkanı’nın, Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, Sivas Kongresi ve Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yılı münasebeti ile yapmış olduğu konuşmaları bir kez daha dinlemelerini tavsiye ediyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve vatan için canından geçen tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle yad ediyorum.”