Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya; vatandaşların, kül ve hafriyat artıklarını çuvallayarak çöp konteynerlerinin yanlarına bırakmalarını istedi. Çuvallanmamış kül ve hafriyat artıkları ise kül toplama ekipleri tarafından haftanın belli günlerinde toplanacak.

Akşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri; mahalle mahalle gezip kahvelerdeki vatandaşları, çöp konteynerlerine kül ve hafriyat artığı dökülmemesi konusunda bilgilendiriyor. Vatandaşlarla bir araya gelen ekipler, çöplere karışan küller ve hafriyat artıklarının Katı Atık Bertaraf tesisinde elektrik üretimine engel teşkil etmesinden dolayı kül ve hafriyat artığı barındıran çöplerin tesis tarafından kabul edilmediğini anlatmaya devam ediyor.

Konu hakkında açıklama yapan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya; “Akşehir Belediyemizin Katı Atık Bertaraf Tesisi yani düzenli atık sahası, Konya’mızın ilçeleri arasında enerji üretimin gerçekleştiği sayılı tesislerden biridir. Bu tesiste, gaz çıkışından elektrik üretimi sağlandığından canlı bakterilerin yaşamı önemlidir. Bu kapsamda çöp konteynerlerine dökülen hafriyat artıkları ve küller, çöp kamyonlarıyla döküm sahasına döküldüğünde gaz üretiminin devamlılığını sağlayacak bakterilerin ölümüne sebep olmaktadır. Küllü ve molozlu çöpler döküm sahasına kabul edilmediğinden, çöp kamyonlarımızın geri çevrilmemesi için vatandaşlarımızdan ricamız kül ve hafriyat artıklarını çuvallayarak çöp konteynerlerinin yanlarına bırakmalarıdır. Çuvallanmamış kül ve hafriyat artıklarını ise Belediyemiz kül toplama ekipleri haftanın belli günlerinde alacaktır. Bu uyarı ve bilgilendirmelerden sonra kül ve hafriyat artıklarını çöp konteynerlerine döken vatandaşlarımıza idari para cezası uygulanacaktır” dedi.