2019 yılında Türkiye genelinde bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezlerinde yapılan üretimden 392 milyon lira gelir elde edildi. Ülke ekonomisine sağlanan bu katkıda, Akşehir’de eğitim öğretim yapan 2 lise ile Mesleki Eğitim Merkezi’nin de payı var.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında döner sermaye kapsamında yapılan üretimi değerlendiren Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer; 2019’da en fazla gelirin yiyecek içecek hizmetleri alanında sağlandığını, bunu konaklama ve seyahat hizmetleri ile mobilya ve iç mekan tasarımı alanlarının izlediğini söyledi. Mesleki ve teknik ortaöğretimde eğitim gören öğrencilerin, mezuniyet alanlarında istihdam olanaklarının da artırıldığına dikkati çeken Özer, öğrenciye ödenen katkı payının da yüzde 48 oranında arttığının altını çizdi.

Akşehir’de eğitim öğretim yapan İsmet İnönü MTAL ve Şehit Özden Çınar MTAL ile Mesleki Eğitim Merkezi de döner sermaye üzerinden ülke ekonomisine katkı sağlarken, öğrencilerine de katkı payı ödeyerek onları hayata hazırlıyor. İsmet İnönü MTAL ve Mesleki Eğitim Merkezinde 2019 yılında tamamlanan alt yapı çalışmaları doğrultusunda, 2020 yılında önemli bir katkı sağlanması hedeflenirken, Şehit Özden Çınar MTAL’de 2019 yılında 121 bin TL olarak kaydedilen ciro, 2020 yılı için de artış vadediyor.