Akşehir Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısında Denetim Komisyonuna üye seçimi yapılırken, gündem maddelerindeki tekliflerin çoğunluğu görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edildi. Toplantının ikinci oturumu, Dudu Kadın Çarşısı inşaatı ikmal ihalesinin de yapılacağı tarih olan 9 Ocak Perşembe günü gerçekleştirilecek.

Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısının ilk oturumunda görüşülen gündem maddelerinden oylanarak karara bağlananlar şöyle sıralandı:

1-Meclis üyelerinden Zekeriya Kanat, Mehmet Serhat Aslan, Mustafa Kanyılmaz ve Abdurrahman Ağaçlı, oy birliğiyle Denetim Komisyonu üyeliğine seçildiler.

2-Meclis üyelerinin toplantılardan doğan huzur hakkı, 2020 yılı için 150 TL olarak belirlendi.

3-Geçtiğimiz yıllarda Şenlikler nedeniyle yapılmayan Temmuz ayı Meclis toplantısının bu yıl yapılmasına karar verildi.

4-Yaşamını Antalya’da sürdüren Emekli Vali Sabri Yaşayan’ın, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Akşehir’de yapmayı planladığı Çocuk Evi (Kreş) inşaatında kullanılmak şartı ile yapmış olduğu 200 bin TL tutarındaki şartlı bağışın Kevser Kur’an Kursu’na kullandırılması yönündeki teklif, oy çokluğuyla kabul edildi.

Toplantı devam ederken söz alan Belediye Başkanı Salih Akkaya, kül ve hafriyat atıklarının çöp konteynerlerine atılmasından doğan sorunu dile getirerek; vatandaşları bilgilendirmek için görseller hazırlandığını ve yeniden dağıtılmak üzere kova siparişi verildiğini söyledi. Kendisinden önceki Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul dönemindeki uygulamaya da değinen Başkan Akkaya; “O dönemde çöp toplama konusunda Abdülkadir Oğul’un hayata geçirdiği uygulamayı kişisel olarak doğru buluyorum. Ancak vatandaşların bu uygulamada zorlandıklarını söyleyerek şikayetlerini iletmeleri sonrasında yaptırdığımız anketlerden de yüksek oranda uygulamanın değiştirilmesi yönünde istek çıkınca, konteynerlerle çöplerin toplanmasına yönelmek durumunda kalmıştık. Küllerin, üstelik bekletilmeden yani soğumadan atıldığı konteynerler bu durumdan zarar görüyor. Kaldı ki küllerin karıştığı çöpleri, katı atıktan elektrik elde etmek üzere faaliyet gösteren tesis kabul etmiyor. Çöplerimizi başka bir yere dökmemiz durumunda ise Çevre Bakanlığının yasalar gereği uygulayacağı yüksek miktarlarda cezalara muhatap olmamız söz konusu” ifadelerini kullandı.

Akşehir Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısı, komisyonlara havale edilen gündem maddelerinin görüşülerek karara bağlanacağı 2. oturumun 9 Ocak Perşembe günü saat 17:00’da yapılması kararının alınması ile tamamlandı.