Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), aldığı yeni bir kararla; basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda kredi kartına uygulanan taksit sayısının 8’e yükseltildiğini açıkladı.

Buna göre; Cumhuriyet, çeyrek, gram benzeri basılı altın vekülçe altın gibi yatırım dahilinde olan altın çeşitleri taksitlendirme kapsamıdışında tutulmaya devam ederken, takıya yönelik altın çeşitlerinde ise vatandaşlarkredi kartı üzerinden 8 taksitle alım yapabilecekler.

Sektörün Akşehir’de bilinen isimlerinden olan Özbek Sarrafiye, gelişmenin sektör için çok olumlu olduğunu belirtti. Konuyla ilgili değerlendirmelerini aldığımız Halil Özbek; 8 takside kadar taksitlendirme yapabilme imkanının, kış günlerinin gelmesiyle genel olarak daralma yaşayan sektör için can suyu olacağın söyledi. Halil Özbek; “Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yaşanan ekonomik darbe girişiminden sonra faizlerin yükselmesi ve piyasalarda oluşan enflasyonist baskı maliyetleri artırmış, bu da satışlarda düşüşe neden olmuştu. Son dönemlerde hükümet politikaları vasıtasıyla düşen faizler ve döviz hareketlerinin kontrol edilebilir hale gelmesi, bana göre ülkede yeniden bir şahlanış dönemine girilmeye başlandığının göstergesidir” dedi. Sektörün, 15 Temmuz Fetullahçı darbe girişiminden sonra sıkıntıya girdiğini hatırlatan Enes Özbek de; “Alınan bu kararla artık yüzük, küpe, kolye, set vb. düğün ve takı alışverişlerinde 8 taksit uygulanabilecek. Kuyumcu esnafı, son dönemdeki gelişmeler ve 8 taksit imkanı ile önümüzdeki günlere umutla bakabilir” ifadelerini kullandı.

Akşehir’in diğer bir markası Yürüdü Sarraf-Kadir Yürüdü de BDDK tarafından alınan karar için; “Kredi kartı ile yapılabilen taksit sayısının sektörü hareketlendireceğine şüphem yok” dedi. Kadir Yürüdü; “Türk halkının, gelenek ve göreneklerini devam ettirme noktasında altına yatkınlığı malum. Kuyum alışverişlerinde kredi kartı üzerinden 4 yerine 8 taksit imkanı sunulması, vatandaşa kolaylık sağlar. Bu da alışverişi artırır ve sektöre katkısı olumlu olur” değerlendirmesinde bulundu.