Nasreddin Hoca’nın türbesi için Akşehir Belediyesi tarafından Konya Olgunlaşma Enstitüsü’ne hazırlatılan ve üzerine ayetler işlenirken abdestli çalışıldığı belirtilen Puşide; tekbirler eşliğinde Hoca’nın türbesine serildi.

Akşehir’de düzenlenen Nasreddin Hoca Anma Günleri kapsamında Nasreddin Hoca Türbesi’nde bulunan Puşide, Konya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yapılan yeni Puşide ile değiştirildi. Türbe önünde yapılan törende Puşidenin hazırlanma sürecini anlatan Konya Olgunlaşma Enstitüsü öğretmenlerinden Fitnat Akdoğan; “Akşehir Belediye Başkanlığının talebi üzerine Akşehir’e gelerek çalışmalar yaptık. Daha sonra okulumuzdaki keçe atölyesinde geleneksel keçe yapımı üzerine kumaş oluşturduk. Yeşil türbe örtüsü rengindeki bu çalışmada Hattat Hüseyin Öksüz hocamız tarafından Yunus ve Zümer surelerinden oluşan bir hat çalışıldı. Akşehir Taş Medresedeki mihrabın desenini de alarak bir tasarım yaptık ve atölyelerimizde 1 yıldan fazla süren bir çalışma sonucunda türbe örüsünü oluşturduk. Bugün de serim töreniyle Nasreddin Hoca’mızla buluşturacağız” diye konuştu.

Hazırlanan Puşideyi Belediye Başkanı Salih Akkaya’ya teslim eden Konya Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Emel Tosun da; “Bu puşideyi yaparken onur duyduk. Puşidenin ayetleri işlenirken arkadaşlarımız hep abdestli çalıştılar. Bu bizim bir detayımız ama önemli bir detay olduğunu düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Başkanı Akkaya da Puşideyi, Nasreddin Hoca’ya ve onun türbesine yakışır bir şekilde hazırladıkları için Konya Olgunlaşma Enstitüsü’ne teşekkür ederek; “Nasreddin Hocamızın maneviyatına uygun olarak kendilerinin ayetler işlenirken abdestle çalışmaları da bizlere ayrıca onur verdi. Biz de abdestle inşallah Puşideyi almış oluyoruz. Şu anda Bursa Valimiz olan Konya eski Valimiz Yakup Canbolat, Nasreddin Hoca Türbesi’ni ziyaret ettiğinde mevcut Puşidenin çok yakışmadığını söyleyerek buraya daha güzel bir Puşide hazırlatılsa demişti. Bu fikirle yola çıktık ve araştırdık. Konya’da Olgunlaşma Enstitüsü bu konuda gerçekten çok başarılı ve maharetli. Birçok yerde emekleri varmış. Onlarla bu çalışmayı başlattık ve gerçekten güzel bir eser ortaya çıktı. Nasreddin Hoca’nın torunu olarak böyle bir Puşide hazırlatma ve bunu teslim alma noktasında heyecan duyduğumu da belirtmek istiyor, çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Yeni Puşidenin törene katılan protokol üyeleri tarafından tekbirler eşliğinde serilmesinin ardından da dua edildi. Puşide Serme törenine; Kaymakam Ahmet Sait Kurnaz, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, MHP İlçe Başkanı Salih Akça, Eğitimci Yazar Mustafa Özçelik ve bazı kamu kurum müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Akşehir Belediyesi tarafından Konya Olgunlaşma Enstitüsüne hazırlatılan Puşide, türbe yeşili renginde geleneksel keçe tekniği ile dokundu. Hat Sanatçısı KTO Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Öksüz’ün katkılarıyla özel sim sırma tasarımı yapılarak Maraş işi tekniği ile çalışılan hatlarda; Yunus Suresi 62. Ayet “Bilesiniz ki Allah’ın dostlarına korku yoktur, onlar üzülmeyecekler de” ve Zümer Suresi 9. Ayet “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu” ifadeleri yer alıyor. Puşidenin süslemelerinde de Akşehir Taş Medrese Mescidi mihrabında bulunan motif bulunuyor.