Akşehir eski Belediye Başkanlarından Abdülkadir Oğul, yarın başlayacak olan Nasreddin Hoca Anma Günleri etkinliklerine dair görüşlerini paylaştı.

Abdülkadir Oğul; Akşehir’de düzenlenen 3 önemli etkinlik olan Kiraz Festivali, Nasreddin Hoca Şenliği ve Nasreddin Hoca Anma Günleri etkinliklerinin tematik bir planlamayla daha etkili hale geleceğini ve Konya-Mevlana örneğinde olduğu gibi ciddi bir turizm gelirine dönüşeceğini söyledi. Tek başına bu düzenlemenin yapılmasının turist çekmek açısından yeterli olmayacağını da hatırlatan Oğul; “Turizm geliri, fazladan birkaç yüz tane etli ekmek satmaktan ibaret değil. Benzeri hatalar Konya’da da yapılıyor. Etkinlik programı insanların Akşehir’e gelmesini sağlarken, Akşehir de turistleri ağırlamak için hazırlıklı olmalı” dedi.

Oğul’a göre; Şenlik kapsamındaki halk oyunları, panayır vb. içe dönük etkinlikler Kiraz Festivaline alınarak festival programı canlandırılırken, Şenlik etkinlikleri olan Temsili Nasreddin Hoca ve Göle Maya Çalma ritüeli Anma Günlerine aktarılmalı, kültürel faaliyetlerin artırılmasıyla ve turizme yönelik ödüllü yarışmalarla Anma Günleri, önemli sayıda turist getirecek bir şölene dönüştürülmeli.

Abdülkadir Oğul; Nasreddin Hoca için düzenlenen bir etkinliğin zaten Şölen adıyla değil Anma Günleri olarak gerçekleştirilmesinin doğru bir farkındalık yaratacağını söylerken, rahmetli Gazeteci Ahmet Şener’in de konuyla ilgili çalışmalarında etkinliği Anma Günleri olarak vurguladığını hatırlattı.

“Nasreddin Hoca’yı Anma etkinlikleri, ilkbaharın sonu yazın başlangıcında yapılmalı” diyen Oğul, şu değerlendirmede bulundu:

“Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği’nin 1959 yılında yazılan tüzüğünde ‘Anma etkinlikleri düzenler’ yazılı. Yine bu derneği kurarken hem adına TURİZM’i eklemişler, amaçlarında ise Akşehir’e turist getirmeyi amaçlamışlar. Nasreddin Hoca’nın ve turizm hareketinin olmadığı bir anma günleri düşünülmemeli ve organize edilmemelidir. Akşehir misafir değil turist kabul etmeli, Akşehir esnafı anma günlerinden ekonomik girdi elde etmelidir.”