Akşehir’de yaşanan ve yaralanmayla sonuçlanan asayiş olaylarında, 112 Acil Servis’e yapılan ihbarlar sonrasında ambulansların olay yerine ulaşmasında gecikmeler yaşandığı iddiaları; “Ambulans personeli can güvenliği endişesi mi taşıyor?” sorusunu gündeme getirdi.

Son zamanlarda Akşehir’de yaşanan ve yaralanmayla sonuçlanan kavga ya da silahlı saldırı türünden asayiş olaylarında ambulansların olay yerine ulaşmalarının, ihbarın yapılmasından itibaren 25-30 dakikayı bulduğunu iddia eden vatandaşlar, gecikilen her dakikanın hayati önem taşıdığını vurguladılar. Vatandaşlar, tanık oldukları vakalarda; olayın yaşandığı bölge ve gerçekleştiği saat itibariyle ambulansların yaklaşık 10 dakika gibi bir sürede olay yerine ulaşmasını beklerken, bu sürenin 2-3 katına çıktığını iddia ederek bu duruma tepki gösterdiler.

Ambulans personelinin, emniyet güçlerinden önce olay yerine ulaşmaları durumunda kendi can güvenliklerinin tehlikeye düşeceği endişesini taşıyor olabileceği de değerlendirilirken, diğer taraftan; geçtiğimiz günlerde yaşanan ve 3 kişinin yaralandığı olayda, ambulansların emniyet güçlerinden çok sonra ve yaklaşık yarım saat içerisinde olay yerine intikal ettikleri birçok vatandaş tarafından gözlendi.

Kazaların da sıklıkla yaşandığı Akşehir’de, yaralılara ilk müdahaleyi yaparak birçok canın kurtulmasında önemli rol oynayan 112 Acil personelinin iddialar üzerinden mağdur olmaması açısından vatandaşlar, yetkililerin konuya duyarlı yaklaşmalarını bekliyor.