Okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına almayı hedefleyen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, özellikle kırsal bölgelerdeki çocuklara ev ortamında ulaşmak için hazırlanan ve Bakanlığın Ders Aletleri Yapım Merkezinde üretilen materyallerden oluşan “Benim Oyun Sandığım” adlı eğlenceli eğitim setleri, pilot uygulamanın yapılacağı 26 ilde tespit edilen ailelere ulaştırılmak üzere yola çıkarıldı.

Erken çocukluk eğitiminin; yaşam boyu en önemli katkıyı sağlayan eğitim basamağı olduğuna dikkati çeken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar kapsamında hazırlanan projeye ilişkin değerlendirmesinde; “Şimdilik pilot uygulamayla dağıttığımız Oyun sandığının içindeki materyalleri kendimiz ürettik ve bir de 365 günlük eğitim takvimi hazırladık. Hedefimiz, erken çocuklukta erişemediğimiz ailenin kalmaması. Anne baba olarak çocukla oyun oynar, nitelikli vakit geçirir ve hakkını koruyup teslim ederek çocukluğuna eşlik ederseniz, bir ülkenin geleceği için en önemli yatırımlardan birini yapmış olursunuz” ifadelerine yer verdi.

Oyun sandığının içerisinde; sayı çubuğu, bloklar, kuklalar, yap-boz ve hikaye setleri gibi 25 parça eğitim materyalinin yanı sıra; aileleri çocuk gelişimi konusunda bilgilendirecek, çocukları ile iletişimi ve bağını destekleyecek mesajlar, çocukların gelişimine katkı sunacak etkinlikler ve pratik bilgilerin yer aldığı bir de takvim bulunuyor. 365 günlük Erken Çocukluk Eğitimi Takvimi’nde, 21 ayrı başlıkta yaklaşık 2 bin 650 içerik yer alıyor.

Uygulamanın izlenmesi için e-okul sisteminde bir ekran tasarlanırken, materyalin dağıtılacağı çocuklar e-okul sistemine kaydedilecek ve bu çocukların ilkokul birinci sınıftaki gelişim düzeyleri diğer öğrencilerle karşılaştırılarak materyalin etki analizi yapılacak. Ayrıca her ay, il ve ilçelerdeki formatörler vasıtasıyla ailelere bir kitap ulaştırılması ve bu şekilde çocuğa her ay bir öykü okunması da hedefleniyor.