Akşehir Belediyesi; vatandaşlardan gelen şikayetlerin artması üzerine, beslenmesi yasak olan köpek cinsleriyle ilgili bir açıklama yayımladı.

Belediyeden yapılan açıklamada; son zamanlarda vatandaşlardan gelen şikayetlerin artmasından dolayı, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında “Pitbull, Terrier, Japanese, Tosa, Dogo, Argentino Fila Brasilerio, Fila ve bu ırkların melezlerinin” ülkemize girişi, üretilmesi, sahiplenilmesi, satışı, reklamının yapılması, takas edilmesi, sergilenmesi, hediye edilmesi, bulundurulması ve beslenmesinin yasak olduğu hatırlatılarak, bu yasaklara uymayanlar hakkında 5199 sayılı Kanunun 28. Maddesinin (k) bendi gereği hayvan başına 7 bin 800 Lira idari para cezası uygulanarak hayvanlara el konulacaktır denildi.

Vatandaşlardan gelen şikayetler nedeniyle bu açıklamaya gerek duyulduğunu belirten Belediye Başkanı Salih Akkaya, diğer taraftan da sokak hayvanlarının hem vatandaşlara zarar vermelerini engellemek hem de kontrol altında sağlıklı olarak yaşamalarına destek vermek için çaba sarf ettiklerini söyledi. Başkan Akkaya; “Akşehir’deki sahipsiz sokak hayvanlarının, aşılanmaları ve bakımları için Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz ve veterinerimiz tarafından bayıltılarak toplanmasına devam ediliyor. Sahipsiz hayvanların kısırlaştırma, aşılama, tedavi ve bakımları yapılarak, sahiplendirme ve beslenmeleri sağlanıyor. Ayrıca trafik kazası veya diğer sebeplerle yaralanmış sokak hayvanlarının ihbar edilmesi durumunda da ekiplerimiz seferber olarak hemen müdahale ediyorlar. Tedavisi Akşehir’de yapılamayan sokak hayvanları ise Konya Selçuk Üniversitesi Hayvan Hastanesine veya Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım Merkezine sevk ediliyor” diyerek, Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili yönetmeliği çerçevesinde çalışmaların devam edeceğini vurguladı.