Dünya Sokak Hayvanlarını Koruma Günü etkinlikleri kapsamında Akşehir Belediyesi tarafından öğrencilere yönelik tiyatro gösterimi düzenlendi.

Akşehir Kültür Merkezinde, ilkokul 2 ve 3. sınıf öğrencilerine yönelik olarak 2 seans halinde düzenlenen tiyatro gösterimine; Belediye Başkanı Salih Akkaya ve İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu ile idareciler ve öğretmenler katıldı.

“4 Kafadar” isimli tiyatro oyununda; Afrika’da özgürce yaşarken kaçırılıp hayvanat bahçesine kapatılan bir yavru aslan ile bu hayvanat bahçesindeki fil, maymun ve hayvan sever Doğa isimli küçük bir kızın hayvanat bahçesinden kaçıp tekrar özgürlüğe kavuşma çabaları, müzikal bir komedi şeklinde çocuklarla buluştu.

Zaman zaman seyirci miniklerin de katıldığı oyun sonunda tiyatro ekibine teşekkür eden Belediye Başkanı Salih Akkaya; “Çocuklarımızda hayvan sevgisi zaten var ama bu tür tiyatro oyunlarıyla bu sevginin daha da perçinlenmesini amaçlıyoruz. Hayvanlara zarar vermemek, onları korumak, beslemek ve onlara yardımcı olmak hepimizin görevidir. Allah insanları eşref-i mahluk olarak yaratmış ve tüm hayvanları ve bitkileri de korumamızı istemiştir. Bu nedenle, başta sokak hayvanlarımız olmak üzere tüm hayvanları sevip, koruyup, besleyelim” diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu da Akşehir Belediyesi ve Başkan Akkaya’ya çocukları böyle güzel ve faydalı bir tiyatro etkinliği ile buluşturduğu için teşekkür etti.

Tiyatro sonrası Kültür Merkezi önünde, tiyatrodan çıkan çocuklara Akşehir Belediyesi tarafından, sokak hayvanlarına vermeleri için kedi ve köpek maması dağıtıldı. Çocuklar mamalarla sokak hayvanlarını besleyip Başkan Akkaya ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Hollanda’nın Lahey kentinde kurulan Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu tarafından Hayvanları Koruma Günü olarak ilan edilen 4 Ekim tarihinde, ülkemizde de; 1908 yılından bu yana faaliyet gösteren Hayvanları Koruma Derneği ve birçok sivil toplum kuruluşu tarafından çeşitli etkinlikler düzenleniyor.