İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, elektrik ve doğalgaza yapılan son zamlara ilişkin olarak yaptığı açıklamada; “Bir verip beş alıyor” dediği hükümeti insafsız olmakla suçladı.

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayı sonundan 1 Ekim 2019 tarihine kadar geçen 13 aylık sürede, 5 kez doğalgaza ve 5 kez de elektriğe olmak üzere toplam 10 kez zam yapıldığını söyleyen Yokuş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu 13 ayda Elektrik ve Doğalgaza gelen zammın oranı yüzde 57. Memur, işçi, asgari ücretli, çiftçi, esnaf ve serbest meslek sahibi milyonlarca vatandaşımızın son bir yılda geliri ne kadar arttı? Hükümet hesap kitap bilmiyor mu? Memura, emekliye, işçiye yapılan artışlar ile bir karşılaştırma yapıldığında görülecektir ki, Hükümet o kadar insafsız ki; “bir” verip “beş” alıyor.

Bugün Türkiye’de Devletten ücret alan işçi, memur ve emeklilerin (özür grupları dahil) toplam sayısı 21 milyon civarındadır. Çalışma hayatında kayıtlı çalışan toplam nüfusumuz ise yaklaşık 28 milyondur. En büyük işveren devlettir. Hükümetin işçi, memur ve emeklilere bir yılda yaptığı artış ise tek haneli rakamları geçmemektedir.

Bir yandan yüksek vergiler diğer yandan devletin elinde tekelleşmiş ya da özel sektöre devredilse de hükümetin gözetiminde fiyatları belirlenen ürünlere yapılan artışlarla milletin canına ot tıkanmaktadır. Yıllık Enflasyonun kat be kat üstünde artış yapılan hükümetin kontrolündeki Çay, Sigara, Benzin-Mazot, Doğalgaz, Elektrik ve Su gibi ürünler, temel ürünlerdir.”

Saray harcamalarının ayyuka çıktığını iddia eden Fahrettin Yokuş; “İşsizlik artıyor. İş yerleri kapanıyor. İflaslar katlanarak artıyor, icra mahkemeleri dolup taşıyor. Dar ve sabit gelirliler, emekliler inim inim inliyor! Bütçe açıkları dikiş tutmuyor ama fatura; zam ve vergi olarak milletimize kesiliyor. Saray ve hükümet ise milletin feryadını duymuyor” dedi.