1-7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında düzenlenen 6. Ulusal Emzirme Sempozyumu Ankara’da yapıldı. Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe’nin de katıldığı sempozyum sonrasında gerçekleştirilen ödül töreninde, Altın Bebek Dostu İl unvanı alan illere ödülleri dağıtıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasında, sağlık alanında ulaşılan teknolojiye ve bilimsel çalışmalara rağmen dünyanın bazı bölgelerinde halen yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı sağlık sorunları olduğunu ifade eden Bakan Yardımcısı Meşe; anne sütünün yeterli süre verilmemesiyle ortaya çıkan klinik durumun, gelişmekte olan ülkelerde çocuk ölümlerinin yaklaşık yüzde 50’sinin nedenini oluşturduğunu vurguladı. Meşe, amaçlarının; bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6’ncı aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirilmesi, bu şekilde tüm bebeklerin yaşama sağlıklı başlaması olduğunu söyledi.

Bu yıl 6.’sı düzenlenen Ulusal Emzirme Sempozyumunun 2 teması; “Meme Kanseri ve Emzirme” ile “Ebeveynleri Güçlendir, Emzirmeyi Etkinleştir” başlıkları altında ele alınarak tartışıldı.