Akşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce başlatılan Tarla Farelerine Karşı Biyolojik Mücadele kapsamında; Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Medaş iş birliğinde, atıl vaziyette bulunan 51 eski telefon direğinin Ortaköy, Yazla, Altuntaş ve Gözpınarı Mahallelerine dikilerek, tarla fareleri ile beslenen yırtıcı kuşlar için gözlem evi oluşturulması, Konya’da bir ilk oldu.

Konuyla ilgili açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Tarla fareleri 4-12 giriş deliği bulunan 10-70 cm derinlikteki toprak altı galerilerinde yaşarlar. Genellikle geceleri faaliyettedirler. Dişileri her ay doğurma gücüne sahiptirler. Ancak yılda 4-6 doğum yaparlar ve her doğumda en çok 9 ortalama 5-6 yavru verirler.

Tarla fareleri beslendikleri alanda; beslenme, toprak çıkarma ve dışkılama amacıyla 3 çeşit delik açarlar. Bu delikleri kolayca tespit edebiliriz. Deliklere dikkatle bakıldığında; toprak çıkarma deliklerinde toprak birikintileri, dışkılama deliklerinde fare dışkıları, beslenme deliklerinde ise yiyecek kalıntıları vardır.

Kültür bitkileri ile çayır mera bitkilerinin yeşil aksam, tohum ve meyvelerini, ayrıca meyvelik ve ormanlık alanlarda fidanların gövdelerini (özellikle kök boğazı) yemek, kemirmek, kesmek ve kirletmek suretiyle zarar yaparlar. Beslendikleri alanlardaki besin tükendiğinde başka alanlara geçerek zararlarına devam ederler. Sıcak aylarda yeşil, serin aylarda kuru yemi fazla yerler. Ergin tarla faresi günde ortalama 15-17 gr yeşil, 10-13 gr kuru yem yer. Kayıp, zarar yoğunluğuna bağlı olarak yüzde 100’e kadar ulaşabilir.

Genelde tüm tarla, bahçe ve çayır mera bitkileri ile sebze ve meyvelerde zarar yapmaktadırlar. Doğal düşmanları kedi, köpek, gelincik, sansar, baykuş, kerkenez, atmaca, doğan, şahin, kartal ve yılanlardır. Bu hayvanlar, doğal dengenin bozulmadığı alanlarda tarla farelerini büyük ölçüde baskı altında tutarlar. Bu canlıların korunmaları için bilinçsiz ve gereksiz avlanma yapılmamalı ve tarlalarda hastalık ve zararlılara karşı aşırı tarım ilacı kullanılmamalıdır.

Bu zararlı ile mücadelede kültürel önlemlerin başında derin toprak işlemesi, münavebe, tarla temizliği gelmektedir. Nadas alanlarından gelecek olan farelerin geçişini engellemek için tarla kenarının derinden sürülerek bir şerit oluşturulmas,ı farenin buradan geçişini engelleyecektir. Mekanik mücadele ise fare deliklerini su ile doldurma, kapan kullanma gibi önlemleri içermektedir.

Hububat ekim alanlarımızda oldukça fazla olan tarla fareleri ile ilçemizde bugüne kadar zehirli yem (çinko fosfür ve buğday karışımı) ile mücadele edilmekteydi. İl genelinde olduğu gibi ilçemizde de yoğun olarak zehirli yem kullanılmaktadır. İnsan ve çevre sağlığı açısından riskli ve oldukça tehlikeli olan çinko fosfür kullanımını azaltma hedefi doğrultusunda dikilen direkler sayesinde; fareler ile beslenen şahin, kartal, atmaca gibi yırtıcı kuşlar için gözlem evi oluşturulmuştur.

Bu sistem, il genelinde ilk defa ilçemizde uygulanmakta olup, üreticilerimizin direklere zarar vermemeleri hususunda dikkatli olmaları önem arz etmektedir.”