Ulusal Adres Veri Tabanında (UAVT) yer alan 17 milyon bina ve 50 milyon bağımsız bölüme dayanan, her adrese tek bir tuşla ulaşılabilecek yerli ve milli dijital dönüşüm altlığı Mekansal Adres Kayıt Sistemi’nin (MAKS) Türkiye tanıtım toplantısı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla yapıldı.

Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Bakan Soylu, ülkelerin gücünün o ülke insanlarının ürettikleriyle oluştuğunu belirterek; Türkiye’nin uzun yıllar doğal kaynak ihraç edip mamul ürün alan bir ülke konumunda olduğunu, oysa bugün Ar-Ge harcamalarını arttıran, milli savunma sanayinde dışa bağımlılık oranını yüzde 32’ye indiren, yazılım sektöründe önemli başarılara imza atan bir hale evrildiğini söyledi.

Verimlilik ve hizmet kalitesini arttırma adına dijital altyapıları olabildiğince birbiriyle entegre ederek; Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç Genel Müdürlüğü, Nüfus Genel Müdürlüğü, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü gibi birimler arasında veri paylaşımını sağladıklarına dikkat çeken Soylu, projeyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Jandarma ve emniyet teşkilatımız arasında 14 Mart 2018 tarihinde imzaladığımız bir protokolle parmak izi sorgu sistemlerini karşılıklı olarak paylaşıma açtık. Bunun sonucunda bugüne kadar 15 bin 587 olay çözüme kavuştu ve 15 bin 448 şüpheliye ulaşıldı. 2011’de Hakkari Çukurca’da bir binbaşı ve 8 erimizin şehit edilmesi olayının failleri bu sayede yakalandı. Keza Gümüşhane Kürtün’de Karadeniz Bölgesine sızmaya çalışırken etkisiz hale getirilen bir teröristten alınan veriler de yine bu paylaşım protokolümüz sayesinde 9 faili meçhul terör olayının aydınlatılmasını sağladı.

Kurulan dijital altyapıyla talep ve şikayetler ile onlara verilen cevapları veri tabanına ekledik, bunları modern yöntemlerle ve yapay zeka uygulamalarıyla analiz ettik, buradan çıkan sonuçlardan da Bakanlık faaliyetlerinde ve politikalarında istifade ettik. Kadına yönelik şiddet olaylarına acil müdahaleyi sağlayan KADES adlı mobil uygulamayı, 182 bin 795 kişi indirdi.

MAKS ise en temel tarifiyle; elimizde kişilere bağlı veri olarak bulunan adres bilgilerinin, coğrafi bilgi sistemleri ile mekanlara giydirilmesi, koordinatlarla tanımlanmış yapılara ait farklı veri setleri oluşturulması ve bu bilgilerin analiz yapmak üzere işlenebilmesi, ilgili kurumlarla paylaşılabilir hale getirilmesidir. ASELSAN ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ve bana göre bilginin iki boyutlu halden üç boyutlu hale geçtiği MAKS projesi kapsamında şu ana kadar 29 ilde 17 milyon adres, yaklaşık 8,3 milyon yapı, 438 yetkili idare mekansal hale getirilmiştir. 2015 sonunda ASELSAN’la aramızda imzalanan projenin maddi büyüklüğü 440 milyon liradır. Bu projeden beklentilerimiz; kamu hizmetlerindeki verimlilik artışımız, hizmetleri ve yatırımları planlarken daha doğru analizler yapabilme imkanına kavuşmamız, afet, yangın ve diğer acil durumlarda, asayiş olaylarında müdahale sürelerinin kısalması ve devletin herhangi bir konuda politika belirlerken, sahadaki fotoğrafı daha detaylı, daha sağlıklı görebilmesi, haliyle daha sağlıklı, doğru karar verebilmesidir.”

MAKS projesinin, düzensiz göçle mücadelede önemli katkılar sunacağını vurgulayan İçişleri Bakanı; imar ve mimari estetik açısından yerleşim yerlerinin planlanmasında kolaylık sağlaması, kent ve kentleşme ile ilgili projelere yerel ve bölgesel açıdan katkı sunması açısından da bakıldığında MAKS’ın, hemen her vatandaşa dokunacak bir proje olduğunu söyledi.