Akşehir Özel PARKHAYAT Hastanesi Diş Hekimi Hakan Bayraktutan, günümüz diş hekimliğinin ilgi çeken yeniliklerinden biri olan “Diş Beyazlatma” hakkında merak edilenleri anlattı.

Diş Beyazlatma işleminin diş temizliğinden farklı olduğunu belirten Bayraktutan; “Detertraj olarak adlandırdığımız diş temizliği; dişler üzerinde biriken diş taşları, bakteri plağı ve çay, kahve, sigara gibi dışsal nedenlerin sebep olduğu lekelenmelerin giderilmesi işlemidir. Bu işlem sonunda hastalar daha temiz bir ağza ve kendi doğal diş renkleri ne ise ona kavuşurlar. Temizlik işleminden sonra, doğal renk tonunu beğenmeyip daha açık tonda beyaz dişere kavuşmak isteyen hastalar için ise Bleching adını verdiğimiz Diş Beyazlatma işlemlerini başlatıyoruz” dedi.

Diş Hekimi Hakan Bayraktutan’ın Diş Beyazlatma işleminin detayları ve sürecine dair verdiği bilgiler şöyle:

“Beyazlatma işlemlerinde önce diş temizliği yapıyoruz. Sonra ev ya da ofis tipi beyazlatma seçeneklerinden hangisin hasta için uygun olduğuna karar veriyoruz.

Ofis tipi uygulamalar daha az zaman alır. Hasta, diş hekimi koltuğu başında her biri yaklaşık 30 dakikadan üç ya da dört seans geçirir. Bu avantajına karşın kullanılan jelin yüksek konsantrasyonda olması, dişetleri ve dişler üzerinde hassasiyet oluşturma riskini artırır. Ev tipi beyazlatma ise yaklaşık iki hafta sürer. Hasta, beyazlatma jelini kendisi için hazırladığımız plaklar içine sürerek günlük 1 ile 5 saat boyunca ağzında tutar. Jelin yoğunluğu daha düşük olduğu için hassasiyet oluşturma riski de düşüktür.

Sürecin sonunda her hasta hayalindeki süt beyazı dişlere kavuşabiliyor mu?

Beyazlatma işlemlerini yerine getirirken her hastada aynı protokolü uygularız. Sonucun başarısı anlamında uygulamaya yönelik hiçbir farklılık söz konusu değildir. Ancak hastanın tüketim alışkanlıkları, oral hijyen bilinci, amaca yönelik motivasyon düzeyinde farklılıklar gibi hastaya bağlı faktörlere ya da tükürük muhteviyatı, tamponlama kapasitesi, dişlerin mine kalınlığı, yüzey pürüzlülüğü gibi ağız içi dokusal faktörlere bağlı değişiklikler; beyazlatma işlemlerinin sonucunu olumlu ya da olumsuz yönde etkiler.

Diş beyazlatma işlemleri her hastaya uygulanamaz. Sigara ve kahve bağımlılığında, gebelikte, süt veren annelerde, çürük dişler üzerine ve ileri düzeyde dişeti iltihabı ya da dişeti çekilmeleri olması durumunda, süt dişleri üzerine beyazlatma yapılmaz.”

İnternet ya da piyasada reklamları görülen diş beyazlatma ürünlerine karşı temkinli olunması gerektiğini belirten Akşehir Özel PARKHAYAT Hastanesi Diş Hekimi Hakan Bayraktutan; “Halkımızın bu hususta diş hekimlerinin yardımına başvurmalarını tavsiye ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.