Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923 tarihinde Halk Fırkası adıyla kurulan, bir yıl sonra Cumhuriyet Halk Fırkası ve 1935 yılında da şimdiki adını alan Cumhuriyet Halk Partisi, 96. Kuruluş Yıl Dönümünü kutluyor.

CHP Akşehir İlçe Örgütü, partinin 96. Kuruluş Yıl Dönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. “KURULUŞUNUN 96. YILINDA ÖZGÜRLÜĞÜN VE DEMOKRASİNİN ADI CHP” başlığıyla yayımlanan mesaj şöyle:

“Her yılın 9 Eylülleri Halkımız’ın özgürlüğünü kazandığı ve özgürlüğünü demokrasiyle onurlandırdığı gündür. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal, CHP’nin kurulmasına ilişkin ilk açıklamasını 6 Aralık 1922 tarihinde yapmış ve “HALK FIRKASI” adını kullanmıştır. Bu tarihte basına yaptığı açıklamada yeni bir döneme girildiğini anlatan Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi izlenilen dönemdeki ÇAĞDAŞLAŞMA SÜRECİNDE de Halkın yardımını ve AYDINLAR’ın da katkısını istiyordu.

Bu gelişmelerden sonra Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Halk Fırkasına dönüştürülmüş ve Mustafa Kemal 9 Eylül 1923’de İçişleri Bakanlığına başvurarak HALK FIRKASI’nın kuruluşunu bildirmiştir.

CHP’nin partileşme sürecindeki gelişim çizgisinde ortaya koyduğu gibi CHP; Kurtuluş Savaşı’nı örgütleyen ve yürüten “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” nin devamıdır. Diğer bir anlatımla gurubun resmen partileşmesidir. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935’de ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır. 1970’li yıllarda ideolojisini “Demokratik Sol” kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla düzen değişikliğini hedeflemiştir. Bu süreçte CHP “Devlet Partisinden” “Halkın Partisi” ne, “Düzen Partisi’nden” “Değişim Partisi”ne dönüşmüştür.

Partinin bayrağı yani simgesi ALTI OK; her zaman HALKI, DEVLETİ, CUMHURİYETİ, LAİKLİĞİ, DEVRİMCİLİĞİ, MİLLİYETÇİLİĞİ anlatmıştır ve anlatıyor. ALTI OK Devletimizin altı temel taşıdır, altı temel hedefidir, altı temel ilkesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kültürel ve siyasi mirasına, tarihine sahip çıkabilmek, Altı Oku anlamak, anlatmak, geleceğimizi halk olarak yaşamak ve yaşatmak zorundayız.

Kurucumuz ve Dünya liderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK; “Benim İki büyük eserim vardır; biri TÜRKİYE CUMHURİYETİ, diğeri CUMHURİYET HALK PARTİSİ’dir” demiştir. Kuruluşumuzun 96. Yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Varlığı ve Eserleri; başında Milli sözcüğü olan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul müfredatından çıkarılıp unutturulmak istenmektedir. Sayın Bakan; siz hangi devletin bakanısınız ki Ülkemizin kurucusu ve dünya liderimizin adını ve eserlerini tarih kitaplarından silmeye ve unutturmaya kalkarsınız.

Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığına da bir sözümüz var. Cuma hutbelerinde Kurucumuz Atatürk’e ve Silah Arkadaşlarına da bir fatihayı çok görüyorsunuz, neden?

O’nunla emperyalistler ve ona hizmet eden yerli işbirlikçileri bile baş edemediler. O, Türk Ulusu’nun gönlünde kök salmış, yaşam kaynağımız ve onurumuzdur. Siz unutulursunuz ama O, Türk Ulusu tarafından ilelebet yaşayacak ve yaşatılacaktır.

CHP ÖZGÜRLÜĞÜN, BAĞIMSIZLIĞIN. ÇAĞDAŞLIĞIN, LAİKLİĞİN, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN ve CUMHURİYET’İN yani HALKIN YÖNETİMİNİN ADIDIR, VARLIĞIDIR.

Son 30 yılda olanlarla, CHP’nin ve Altı Oku’nun değeri anlaşılıyor sanırım. KURTULUŞ SAVAŞ’INDA VE ÜLKENİN KURULUŞUNDA VAR OLAN CHP BUGÜN DE VARDIR, YARIN DA VARDIR AMA BUNU DEĞERLENDİRENLERE.”