Önceki gün gerçekleştirilen Akşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısında, önceden ilan edilen 4 gündem maddesine ek olarak Müdürlüklerden gelen 4 evrakla beraber toplam 8 madde üzerinde görüşmeler yapıldı. EMITT Turizm Fuarı’na katılım konusunda Belediye Başkanına yetki verilmesi oy çokluğuyla kabul edilirken, diğer 7 madde ve otopark ücretlerinin yeniden belirlenmesine dair kararlar, 5 Eylül 2019 Perşembe günü (yarın) saat 18:00’da yapılacak olan 2. oturuma kaldı.

Akşehir Belediye Meclisi; İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden gelen 5, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, İşletme ve İştirakler Müdürlüğü ve Mali Hizmetler Müdürlüğünden gelen birer teklif olmak üzere toplam 8 maddeyi görüşmek üzere Belediye Başkanı Salih Akkaya başkanlığında toplandı. Maddeler üzerinde görüşmelere geçilmeden önce, İYİ Parti grubu; oylamalarda kullandıkları oyların tutanaklara yanlış geçirildiğini belirterek düzeltilmesini talep etti. Konuyla ilgili uyarının yapılmasının ardından; 5 taşınmazda imar planı değişikliği yapılması ve mülkiyeti Belediyeye ait olan 1 taşınmazın satılmasına dair teklifler okunarak, oylanmadan önce komisyonlara havale edilmesi oy birliği ile kabul edildi. Belediye şirketinde çalışan işçilerin ücretlerinde yapılacak artışın belirlenmesine dair teklif de oylama öncesinde üzerinde çalışılması için yine oy birliği ile Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak projeler gerçekleştirmek için protokol imzalamak üzere Belediye Başkanına yetki verilmesine dair teklife açıklık getirilmesi ve detaylandırılmasının istenmesi üzerine bir açıklama yapan Başkan Akkaya; 75.maddede yer alan ifadenin teklifte aynen yer aldığını, yetkinin sadece EMITT Fuarına katılım için istendiğini söyledi. Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel de Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm Fuarı’na (EMITT) katılım konusunda Büyükşehirin topluca hareket etme kararı aldığı bilgisini paylaştı. Katılım konusunda yetki verilmesi, İYİ Partinin hayır oylarına karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.

Önceki toplantıda, Nasreddin Hoca Şenliklerinde yapılan harcamalara dair MHP grubunun bilgi talep ettiği hatırlatılarak, harcama kalemleri ve tutarları hakkında Meclis üyelerine bilgi verildi. Toplam harcamanın 775 bin TL olduğu; Büyükşehir Belediyesi desteği olarak 270 bin TL, Kültür Bakanlığı desteği, işgaliye geliri ve sponsor olan esnafların desteği olarak da 30 bin TL düşüldükten sonra Belediye tarafından yapılan harcamanın yaklaşık 300 bin TL olduğu açıklandı.

Dudu Kadın’da yeni ihaleye çıkılacak, otel yerine bürolar yapılacak:

Dudu Kadın inşaatında, teklif edilen fiyat farkının müteahhit tarafından kabul edilmediğini söyleyen Başkan Akkaya, inşaatın tamamlanması için yakın tarihte yeniden ihale yoluna gidileceğini belirtti. Proje içerisinde yer alan otelin yerine de bürolar yapılacağı bilgisini veren Akkaya, söz konusu değişiklik ve büroların sayısı konusunda bir sonraki toplantıda detaylı bilgi verebileceğini söyledi.

İYİ Parti grubu, trafikte risk yaratan reklam panoları ve ağaçlara çözüm getirilmesi gerektiğini belirtirken, MHP grubunun Alparslan Türkeş Caddesi ile ilgili sorusunu da Akkaya, kararın Büyükşehirde onaylandığı ve tabelaların hazırlanacağı şeklinde cevapladı.

Akşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısı; Başkan Akkaya’nın restorasyon çalışmaları, yol yapımı, sosyal ve sportif faaliyetler gibi konularda kaydedilen gelişmelere dair açıklamalarının ardından, Perşembe günü toplanmak üzere sona erdi.