Hüyük’te 15-18 Ağustos tarihleri arasında bu yıl ilki düzenlenen Kültür, Sanat ve Gençlik Festivali’ne ünlüler akın etti. 

Açılışını Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem’in yaptığı festivale; AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, İstanbul Beyoğlu eski Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Ilgın Kaymakamı Y. Fatih Kadiroğlu, Ilgın Belediye Başkanı Yalçın Ertaş ve çok sayıda davetli katıldı. Açılışta konuşan Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem; “Hüyük halkına hizmet için geldik ve bu ilçeyi hak ettiği yere el birliğiyle taşıyacağız. Sosyal ve kültürel anlamda çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek” dedi. Çiğdem, festivale desteklerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığına, Gençlik ve Spor Bakanlığına, Konya Büyükşehir Belediyesine ve İstanbul Sinema ve Sanat Derneğine teşekkürlerini iletti. 

Hüyüklüler Ünlüye Doydu:

Festivalin ilk günü sahneye çıkan ünlü sanatçı Niran Ünsal sevilen şarkılarını izleyicilerle birlikte söylerken, doğum günü pastasını da sahnede kesti. Festivalin ikinci gününde, yakınlarda çıkardığı “Sır” albümüyle müzikseverlerin karşısına çıkan Ayfer Vardar, son gününde ise Ömer Faruk Bostan sahne aldı. Sanatçı, “Erik Dalı’’ türküsüyle katılımcıları coşturdu. Erhan Güleryüz ve Bayhan da festivalin en çok ilgi gören isimlerinden oldular. Nostaljik şarkılarını seslendiren usta isimler, izleyenlere unutulmaz dakikalar yaşattı. 

Türk Sineması’nın duayen isimleri de Kültür, Sanat ve Gençlik Festivali’nde sevenleriyle buluştu. Türk Sineması’nın ünlü isimleri Meral Konrat, Selçuk Özer, Mustafa Uzunyılmaz, Ahmet Mümtaz Taylan, Halil Ergün ve Cemal Toktaş, Hüyük halkıyla bir araya gelerek sinema ve sanata dair merak edilenleri anlattılar. Katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaşan ünlü sanatçılar, sevenleriyle bol bol fotoğraf çektirdiler. 

Hüyüklüler, İstanbul Sinema ve Sanat Derneği üyesi olan 20’nin üzerinde el sanatçısının açtığı stantlara da büyük ilgi gösterdi. Sedef kakmadan keçe işlemeye, cam üflemeden cam süslemeye, baston işlemeden minyatür sanatına kadar Anadolu kültürüne ait her zanaatın ürünleri stantlarda yer aldı. Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem’in müjdesini verdiği Yaşlı Bakım ve Yaşam Merkezi için düzenlenen ve Festivalin sunuculuğunu üstlenen ünlü oyuncu Asuman Dabak’ın yönettiği açık artırma ile de Merkez yararına 250 bin liranın üzerinde bağış toplandı.

Çilek cenneti olarak da bilenen Hüyük’te, yoğun programıyla dolu dolu geçen festivale katılanlara bol bol çilek ikram edildi.