Bir yakınının uyuşturucu kullandığından şüphelenen ve ne yapması gerektiğini bilmeyen vatandaşlar, ALO 191’den 7/24 destek alabiliyorlar. Uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerinin doğrudan verildiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı ALO 191’e sabit hatlardan ücretsiz ulaşılabiliyor.

Vatandaşlar; önleme, tedavi ve rehabilitasyon mekanizmalarını destekleyerek güçlendirecek şekilde organize edilmiş olan ALO 191 danışma ve destek hattını, uyuşturucu madde kullanımıyla ilgili destek almak istedikleri her konuda, bilgilerin üçüncü kişi ve kuruluşlarla paylaşılması endişesini yaşamadan arayabiliyorlar.

Uyuşturucu kullanan ve bağımlılıktan kurtulmak isteyen madde bağımlıları ile madde kullanımını bıraktıktan sonra tekrar başlamamak için desteğe ihtiyaç duyanlar, danışma hattından kişiye özel destek alabiliyorlar. Ayrıca, yakınlarını bağımlılıktan korumak veya çevrelerindeki bağımlılara nasıl yardımcı olabileceklerini öğrenmek isteyenler ile bir yakınının uyuşturucu kullandığından şüphelenen ve ne yapması gerektiğini öğrenmek isteyen vatandaşlar da ALO 191 hattına 7/24 ulaşabiliyorlar.