Almanya’nın Ulm kentinde yaşayan ve İslam dinini araştırarak Müslüman olmaya karar veren Stefani Anrain, İstanbul’da Sultanahmet Camii’ni ziyaretinin ardından okul arkadaşı Melisa Akel’in memleketi Akşehir’e gelerek Müslüman oldu.

Brezilyalı bir baba ve Avusturyalı bir annenin kızı olan Stefani Anrain; Almanya’da pazarlama eğitimi alırken, mensubu olduğu Hristiyanlık dininden manevi açıdan tatmin olmadığı gerekçesiyle dinler konusunda araştırma yapmaya başladı. Müslümanların insanlara samimi yaklaşımlarından etkilenerek İslamiyet’i öğrenmeye karar veren Stefani, Akşehirli Ayşe ve Mustafa Akel çiftinin kızı olan okul arkadaşı Melisa’dan yardım istedi. Melisa Akel’in, ailesi ve Ulm Camii’ndeki din görevlisi ile de görüştürdüğü Stefani, Melisa’dan edindiği bilgileri; “Koskoca bir nehrin ilk damlası” olarak nitelendirdi ve Müslüman olmak için Türkiye’ye gelmeye karar verdi.

2 Ağustos’ta 18 yaşına giren Stefani Anrain; İstanbul’da Sultanahmet Camii’ni ziyaret ettikten sonra, yıllık izinlerini geçirmek üzere Akşehir’de bulunan ve artık kendi ailesi gibi gördüğünü söylediği Akel ailesinin yanında Müslüman olmak istedi ve Akşehir’e geldi. Bu amaçla Akşehir Müftülüğüne başvuran Stefani, Akşehir Müftü Vekili Vaiz Saim Özbakır’ın İslamiyet ile ilgili bilgiler vererek dua etmesinin ardından Özbakır eşliğinde ve şahitler huzurunda Kelime-i Şahadet getirerek Müslüman oldu ve Elif ismini aldı.

Kelime-i Şahadet getirirken gözyaşlarını tutamayan Elif, mutluluğunu arkadaşı Melisa ve Akel ailesiyle paylaştı. Anne ve babasının kararına karşı çıkmadığını ve büyükannesinin de bu kararı alabilmesinden dolayı kendisiyle gurur duyduğunu söyleyen Elif’e İhtida Belgesini veren Müftü Vekili Saim Özbakır, bir de kitap hediye etti.

Elif, arkadaşı Melisa Akel ve Akel ailesiyle birlikte dua etmek üzere camiye gitti.