Asıl amacı Allah’ın rızasını kazanmak olan, Hicret’in ikinci yılından bu yana Müslümanlar tarafından yerine getirilen ve aynı zamanda bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneği olan kurban ibadeti, İslam dünyasında önemli bir yere sahip.

Kurban, Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette; “Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in yerine Allah tarafından bir kurbanın verildiği” ve “Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin” ifadeleriyle yer alıyor.

Bayram namazı kılındıktan sonra başlayan kurban kesim vakti, bayramın 3. günü güneş batıncaya kadar devam ediyor. Kurban edilecek hayvanın sağlıklı, besili ve azalarının tam olması, hayvanların birbirlerinin kesimini görecek şekilde bir arada bulundurulmamaları, kesim işleminin ehli kişiler tarafından ve hayvana acı çektirmeden yapılması gerekiyor.

Bir Kurban Bayramını daha idrak etmenin sevincini siz değerli okuyucularımızla paylaşırken; trafik kazalarının gölge düşürmediği, mutlu ve sağlıklı bir bayram geçirmenizi dileriz.