Kendi başkanlığı döneminde, Akşehir Canlı Hayvan Borsası ve Et Entegre Tesisi Projesini başlatarak Canlı Hayvan Borsasını faaliyete geçiren Akşehir eski Belediye Başkanlarından Abdülkadir Oğul; projenin hayata geçirilme süreci ve pazarın konumlandırılmasına dair önemli bilgileri paylaştığı bir açıklamada bulundu.


Akşehir’de Canlı Hayvan Borsasına neden ihtiyaç duyulduğunu detaylarıyla paylaştığı açıklamasının ardından görüşlerine başvurduğumuz Oğul; “Akşehir, küçük bir hayvan pazarı ve mezbahane ile küçülür. Canlı Hayvan Borsası ve Et Entegre Tesisi ile büyür. Büyük düşünelim, büyük işler yapalım” şeklinde konuştu. Abdülkadir Oğul’un konuyla ilgili açıklamasından önemli satır başları şöyle:

“Ilgın hayvan pazarı; bölgeye hitap eden ancak üstü açık olduğu için hem hayvanlar hem insanlar için uygun olmayan ve ruhsatı da bulunmayan bir pazardı. Hayvan pazarlarının yerini alacak olan hayvan borsalarından birinin Akşehir’de açılması, Akşehir’i bölgenin hayvan ticareti merkezi yapacaktı. Karantina binası, hayvan oteli, açık artırmaların yapılacağı müzayede salonu, veteriner muayene istasyonu, mobil kesimhane ve otoparkların yer alacağı, fuarların düzenleneceği bu Borsanın yanında bir de Et Entegre Tesisi olmalıydı.

Akşehir Belediyesi hayvan pazarı; Sanayi yolunda ve yanında ilkel bir mezbahanenin bulunduğu küçücük bir alanda kuruluyordu. Ruhsatı yoktu. Hayvanlar, İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğünün önüne kurulan tesiste, mahalle arasında dezenfekte ediliyorlardı. Söz konusu arazi, Sevgi Evleri yapılmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına devredilince, hayvan pazarı kapandı. Mezbahane ise faaliyetine bir süre daha devam etti. Vatandaşların hayvanlarını satmak için çevre ilçe pazarlarına gitmeye başlaması üzerine Belediye, Buğday Pazarı arkasında bulunan 13 bin m2 arsayı istimlak etti. Ancak Konya İl Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü; Tipi Mahallesine yakın olan arsanın, mücavir alana en az 5 km mesafede olması gerektiği şartına dayanarak, Belediyenin müracaatını reddetti.

Belediye Başkanlığım döneminde; daha önce Almanya’nın Düsseldorf şehrinde gördüğüm Canlı Hayvan Borsası ve Fuarının bir benzerinin Akşehir’de yapılması için bir proje geliştirildi. Borsanın, mülkiyeti Akşehir Belediyesine ait olan 110 bin m2 alanda Güllü Orman’a kurulması kararlaştırıldı. Yanında da 36 bin m2 alana inşa edilecek Et Entegre Tesisi ile bölgenin tek ruhsatlı Canlı Hayvan Borsasının faaliyete geçmesi, Akşehir’i bölgede hayvan ticaretinin merkezi yapacaktı.”

Et ve Süt kurumunun Teklifi:

Bu süreçte, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ile birlikte Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü’nü ziyaret ettiklerini belirten Abdülkadir Oğul; Genel Müdür’ün Kurum olarak devreye girebileceklerini söylediğini ancak bunun için 3 yıl beklemek istemediklerini ve Kurumun, canlı hayvan alıp kestirip karkas fiyatını ödeme teklifinde hemfikir olduklarını söyledi. Oğul’un verdiği bilgiye göre; İller Bankası ile yapılan görüşmelerden sonra Canlı Hayvan Borsası inşaatı tamamlanarak ruhsatı alındı ve faaliyet başladı. Oğul’un görev süresinin bitmesinden bir süre sonra ise Akşehir’de özel teşebbüsün Et Entegre Tesisi yapması üzerine Borsanın yanına inşa edilmesi planlanan tesis devreye girmedi.

Mevcut Hayvan Pazarının Konumu ve Faaliyetleri:


Yetiştiricilerin, ekonomik sıkıntıların yanı sıra pazarın ana yola uzaklığı nedeniyle de müşteri azlığından şikayet ettiklerini hatırlattığımız Abdülkadir Oğul; pazarın konumu ve planlanan çalışmalardan eksik kalanlara dair şu bilgileri paylaştı:

“Gidip gelinmesi zor bir yer seçilmiş şeklindeki eleştirileri cevaplayayım. Öncelikle Akşehir Belediyesi olarak, D-300 karayolu kenarında en az 100 bin m2’lik bir alan bulamadık. Daha küçük alanlar; bölgeye hitap edecek bir borsa, fuar alanı ve et entegre tesisi için yeterli olmayacaktı. Açılan Canlı Hayvan Borsasına ulaşım için Kozağaç’tan demiryolu kenarından bir yol açıldı ve asfaltlandı. Ayrıca Atakent Deresi kenarından D-300 karayoluna alt geçitle geçilen bir yol da açılarak asfaltlandı. Beşkavak’tan da aynı yola çıkılıyor. Sorkun Mahallemizden ulaşım mümkün olduğu gibi Karabulut ve Alanyurt Mahallelerinden de Kozağaç mahallesi üzerinden Canlı Hayvan Borsasına ulaşılıyor.

Atakent Mahallesi D-300 karayolu üzerindeki trafik ışıklarından demiryolu tarafına doğru bir yol planlandı. Gerek Konya’dan gerekse Afyonkarahisar’dan gelenlerin Borsaya kolayca ulaşmasını sağlayacak olan bu kavşağın tesise mesafesi en fazla 1 km’dir. Demiryolu kenarından Gölçayır ve Gözpınarı Mahallelerine kadar açılma onayı aldığımız yollar açılamadı. Karayolları, D-300 karayolunun Afyonkarahisar istikametinde sağ tarafta Tarım Yolu açmak için Çay ilçesine kadar istimlaklarını tamamladı. Bu yolun açılması; traktör ve taktak trafiği ile tarım işçilerinin ulaşımını da kolaylaştıracaktır.

Akşehir Canlı Hayvan Borsası D-300 karayoluna 500 metre mesafededir. Güllü Orman’ın bir tarafı karayolu, bir tarafı demiryoludur. Borsa, karayolu cephesi dar olduğu için arsanın alt tarafına konumlandırılmıştır.”

Öneri ve mesajları:

Mevcut durum için önerilerini sorduğumuz Abdülkadir Oğul’a göre Akşehir Belediyesi, Kurban Bayramlarında ve hayvan satış günlerinde Perşembe Pazarından her yarım saatte bir ücretsiz sefer yapan dolmuşları hizmete sokabilir. Satın alınan hayvanların nakliyesi için de Zabıta kontrolünde, taşıma ücreti Belediye tarafından belirlenmiş nakliyeciler organize edilebilir.

“Büyük düşünelim, büyük işler yapalım”

Bu tip yerlerin mücavir alanlara 5 km mesafede olma zorunluluğu olduğunu hatırlatan Oğul; mücavir alanların sinek ve mikroplardan korunması gerektiğini söyledi. Eski Başkan Abdülkadir Oğul, sözlerini şöyle tamamladı:

“Akşehir küçük bir hayvan pazarı ve mezbahane ile küçülür. Canlı Hayvan Borsası ve Et Entegre Tesisi ile büyür. Bölgede hayvancılık ve ticaret gelişir. Akşehir vizyonunu kaybedince kan da kaybediyor. Ticaret Merkezi olmaktan çıkıyor. Artık büyük düşünmeliyiz. Akşehir’i yeniden bölgenin ticaret, turizm, eğitim, sağlık ve sanayi merkezi yapmalıyız. Organize Sanayi Akşehir’in sanayisini geliştirdi. Devlet Hastanesi ve özel hastane Akşehir’i sağlığın merkezi yaptı. Yeni açılan fakülteler, okullar, özel okullar Akşehir’i eğitimin merkezi yaptı. Tarihi Akşehir, Nasreddin Hoca ile de turizm merkezi olacaktır. Büyük düşünelim, büyük işler yapalım.”