Türkiye’nin araştırma ve geliştirme üniversitesi Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi yine tercihlerde en çok tercih edilen üniversitelerden birisi oldu. Türkiye’nin doluluk oranı en yüksek ilk 5 vakıf üniversitesi arasında yer alan üniversite, tüm programlarda yüzde 100 doluluk oranına ulaştı.

Türkiye’nin teknolojide öncü kuruluşlarından, araştırma ve geliştirmenin yeni nesil merkezlerinden Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ) bu eğitim öğretim yılında da en fazla tercih edilen üniversitelerden birisi oldu. ÖSYM tarafından açıklanan sonuçlara göre sayısal puan türünde Türkiye 220.’si Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesine Genetik ve Yaşam Bilimleri Programlarına yerleşirken, Türkiye 671.’si ise Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi İktisadi ve İdari Programlara yerleşti. İndirimli ve ücretli programlar dahil olmak üzere KGTÜ’ye yerleşen tüm öğrencilerin yaklaşık olarak yüzde 40’ı ilk 100 bin içerisinde yer aldı.

İlk kez öğrenci kabul edilen Psikoloji ve İç Mimarlık programları haricinde hemen hemen tüm programlarında gerek taban gerekse tavan başarı sıralamalarında kayda değer artışlar oluşurken, en çarpıcı artış taban başarı sıralamasını bir önceki yıla göre 255 bin kişi yukarı çeken İktisadi ve İdari Programlarda gerçekleşti. Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesine bağlı Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları taban başarı sıralamaları yüzde 75 indirimli kontenjanlar için yaklaşık 116 bin kişi yukarı çıkarken, yüzde 50 indirimli kontenjanlar için bir önceki yıla göre yaklaşık 112 bin kişi yukarı çıktı. KGTÜ Mühendislik Programlarında da benzer bir eğilim görülürken bu programın yüzde 50 indirimli kontenjanları için taban başarı sıralaması bir önceki yıla kıyasla yaklaşık 31 bin kişi daha yukarıda oluştu.
Toplamda 20 farklı şehirde yaşayan öğrenci yerleşirken, yerleşen her 4 öğrenciden biri KGTÜ’ye ilk tercihi olarak yerleşti. İlk 3 tercihi içerisinde yer vererek yerleşen öğrencilerin oranı ise yüzde 83 oldu.

KİT-ARGEM ve SARGEM isimli iki önemli araştırma merkezinde 50’ye yakın laboratuvarda ülkemizi birçok alanda dışa bağımlılıktan kurtaracak çok önemli 10’a yakın proje yürütülüyor. Öğrencisine en fazla yatırım yapan üniversitelerin başında gelen KGTÜ, 900 bin çiftçi kooperatifinin bir kuruluşu olan Konya Şeker’in uhdesinde kurulmuş durumda. Üniversitede, Torku markasının da ürünlerinin üretildiği, Anadolu Birlik Holdingin 45 tesisinde staj yapma olanağı da elde eden öğrenciler, üniversitede okurken hayata da hazırlanmış oluyorlar. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, modern zamanların en önemli araştırma geliştirme tekniklerine ev sahipliği yapıyor. Birbirinden önemli bölümleri ile bir taraftan tarım ve gıdada ülkemizin en önemli merkezi konumuna yükselirken, bir taraftan da mühendislik bölümleri ile dünya liginde insanları toplumumuza kazandırıyor. Üniversite, ilgili koşulları sağlayan öğrencilerine mezuniyetleri sonrasında Anadolu Birlik Holding iştiraklerinde işe yerleştirme garantisi sağlıyor. KGTÜ ayrıca, öğrencilerine ücretsiz ikinci diploma (çift anadal) imkanı gibi ekstra imkanlar da sunuyor.

ÜST ÜSTE 4 YILDIR EN YÜKSEK DOLULUK ORANI

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş yaptığı açıklamada; KGTÜ’nün ilk kez öğrenci kabul ettiği 2016 yılından 2019 yılına kadar, öğrenci kabul ettiği 4. yılında da istikrarını koruyarak Türkiye’nin en yüksek doluluk oranına sahip vakıf üniversiteleri arasında yer aldığını belirterek aday öğrencilere ve ailelerine KGTÜ’ye gösterdikleri ilgiden ötürü teşekkür etti. Rektör Çökmüş yaptığı açıklamada; “Kurucu Başkanımız Recep Konuk’un vizyonu ile şekillenen üniversitemiz, Konya Şeker’in sanayi alt yapısı ile öğrencilerimizin uygulama odaklı bir eğitim alarak henüz mezun olmadan tecrübe sahibi olmasına ve Ar-Ge projelerinde yer almalarına olanak sağlıyor. Üniversite-sanayi işbirliğini gerçek anlamda uygulayan üniversitemizin eğitim modeli bu yıl da aday öğrencilerimizden ve ailelerinden büyük ilgi gördü” ifadelerini kullandı.

KGTÜ’ye kayıtlar 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılabilecek. Kayıtlarla ilgili olarak üniversite tarafından yapılan açıklamada KGTÜ’ye yerleşme hakkı kazanan aday öğrenciler başarılarından dolayı tebrik edilirken, tüm programlar için adayların www.gidatarim.edu.tr adresinde belirtilen şekilde şahsen kesin kayıt yaptırmaları gerektiği belirtildi.