Özel PARKHAYAT Akşehir Hastanesi Diyetisyeni Kübra Ayaz, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde bayramda sağlıklı beslenme ile ilgili bilgiler önerilerde bulundu.

Kurban Bayramı’nı beslenme şekli olarak diğer günlerden ayıran en temel özelliğin, kırmızı et tüketimindeki sıklık ve miktarın artışı olduğunu vurgulayan Kübra Ayaz, dikkat edilmesi gereken hususları şöyle değerlendirdi:

“Kurban Bayramı’nda, sadece ana yemeklerde değil bayram ziyaretlerindeki ikramlarda da mümkün olduğunca az ve hafif olan gıdaların tüketilmesi sağlık açısından önemli rol oynuyor. Kurban etlerinin kesildikten hemen sonra, hatta sabah kahvaltısında tüketilmesi bayramda en sık yapılan yanlışlardan biridir. Kurban etinin, kesimden sonra en az 12-24 saat bekletilerek tüketilmesi gerekiyor. Taze etin daha sert olması nedeniyle hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık veya ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu rahatsızlıklar, uyku problemlerine de yol açabileceği için taze etten vazgeçemeyenlerin, eti iyi pişirerek ve mümkünse az miktarda tüketmesi gerekiyor.

Bayramda et tüketimindeki artışa bağlı olarak gereğinden fazla protein ve yağ alımı gerçekleşiyor. Buna ek olarak pişirme esnasında eklenen yağ, birçok hastalığa ve yeni hastalıkların oluşmasına zemin hazırlıyor. Etler pişirilirken ilave yağ kullanılmadan yağsız tava, fırın ya da sulu pişirme teknikleri kullanılması, sağlığımız için en çok tercih edilmesi gereken yöntemlerdendir. Mangal yapılacaksa pişirilen et ve diğer besinlerle ateş arasında en az 15-20 cm olması gerekiyor. Etin ateşe yakın olmasının B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açtığı unutulmamalıdır.

İyi ve doğru yöntemlerle pişirilmiş kurban etlerinin yanında yeşil salata, diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler ve yoğurt önerilir. İçecek olarak ise tuzsuz veya çok az tuzlu ayran ve kefir iyi birer seçim olarak değerlendirilmelidir.

Bayramda özellikle şeker hastaları, kolesterol ve tansiyon problemi olanların çikolata ve şeker tüketimlerine dikkat etmesi gerekiyor. Şerbetli hamur tatlıları yerine taze meyve, meyveli ve sütlü tatlılar tercih edilebilir. Yine bayram sofralarının vazgeçilmezi sarma ve böreklere de mesafeli olmak gerekiyor. Bunların yerine kuru meyve ve kuruyemiş daha sağlıklı alternatifler olarak ikram edilebilir.”