Akşehir Belediyesi’nce hazırlanan ve Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Akşehir Belediyesi tarafından yürütülen Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi içerisinde yer alan Nasreddin Hoca Evi restorasyonu tüm hızıyla devam ediyor.

Nasreddin Hoca Evi, fıkra canlandırmalı Nasreddin Hoca Evi Müzesi olarak işlevlendirilecek. Belediye Başkanı Salih Akkaya, bu konuda benzer çalışmalarda bulunan sanatçı Özhan Eren ile birlikte Nasreddin Hoca Evi, Akşehir Mutfağı, Tarihi Ermeni Kilisesi ve Yukarı (Gavur) Hamam’da incelemelerde bulundu. İnceleme sırasında bina içerisinde tefriş düzeni, ziyaretçi güzergahı, fıkraların odalar ile ilişkilendirilmesi ve bahçe düzeni gibi konular görüşüldü.

Nasreddin Hoca Evi Müzesi tamamladığında, içerisinde 14 fıkranın canlandırıldığı realistik silikon heykeller ve Nasreddin Hoca dönemine ait malzemeler ile tefriş edilecek, panolar vasıtasıyla da fıkralar anlatılacak. Bahçesinde ise insanların hoşça vakit geçirebileceği alanlar, yürüyüş yolları, havuz ve dinleme amaçlı bir bölüm yer alacak.