2019 yılının ilk 6 ayında 595 bin çocuğun doğduğu ülkemizde, son 10 yılda en fazla verilen isimler listesi; “Bir dönem ilkokul kitaplarının vazgeçilmezleri olan Ali ile Ayşe’ye ne oldu?” sorusunu akla getiriyor.

Her ay yaklaşık 100 bin doğumun gerçekleştiği Türkiye’de son 10 yılda erkek çocuklarına en fazla Yusuf, Berat, Mustafa, Ömer, Ahmet, Mehmet, Muhammed ve Eymen isimleri konulurken, kız çocuklarına ise Zeynep, Elif, Ecrin, Yağmur, Hiranur, Azra ve Zehra isimleri verildi. Listeye göre vatandaşların bir kısmı önceki yıllara oranla yeni isimleri tercih ederken, bir bölümü ise Ahmet, Mehmet, Mustafa, Zeynep, Zehra gibi her dönem rağbet gören isimlerden vazgeçmiyor. Diğer taraftan; uzun yıllar boyunca çocuklara en fazla verilen isimler olan Ali ve Ayşe’nin, son 10 yılda geçmişe kıyasla daha az çocuğa verildiği dikkat çekiyor.

Yaşlılar ve gençler bir arada:

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı nüfus istatistiklerine göre; Türkiye’de en az nüfus Bayburt’ta, en fazla nüfus ise İstanbul’da yaşıyor. Konya’nın da içerisinde yer aldığı ve yaklaşık 13 milyon nüfusa sahip İç Anadolu Bölgesi; nüfus yoğunluğu açısından, Marmara Bölgesi’nin ardından 2. sırada bulunuyor. Bu nüfus yoğunluğu içerisinde Bölge ile ilgili 2 ilginç veri de yer alıyor. Buna göre, İç Anadolu Bölgesi; hem 80 yaş ve üzeri nüfus sıralamasında, hem de 0-17 yaş arası genç nüfus sıralamasında, 7 bölge arasında 3. sırada yer alıyor. Bölgede, 80 yaş ve üzerindeki 255 bin vatandaşımız ile 3 milyon 234 bin gencimiz yaşamını sürdürüyor.