Artan yem fiyatları ve Irak’ın Türkiye’den yumurta alımını durdurması sonucunda üretime devam ederek zararını artırmak istemeyen yumurta üreticileri, tüm ülkede olduğu gibi bölgemizde de tavukları kesime göndererek çözüm bulmaya çalışırken, bu süreçte de tavukların beslenmesi için yem desteğine ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

Irak pazarının kapanmasıyla yumurtada oluşan arz fazlasının daraltılması için kesime teşvik desteği talep eden yumurta üreticileri, yem maliyetlerini karşılayamadıklarını ve hayvanların ölmesini önlemek için erkenden kesimlerin yapılması gerektiğini söylüyor. Böylece, kesilmiş hayvanın ihracat yoluyla ekonomiye kazandırılması da mümkün olabilecek. Aksi halde, yem desteği alamayan yani kesime teşvik edilmeyen üreticiye, hayvanları doğaya salmaktan başka yol kalmayacağı ve bunun da büyük ölçüde telefata neden olacağı ifade ediliyor. Üreticiler, zarar ederek yumurta üretmeye devam etmek ile hayvanlarını kesime göndermek arasında kalmışken, kesime gidene kadar beslemeye de güçlerinin yetmediğini ve bu durumun tam bir çıkmaz olduğunu vurguluyorlar. Sorunun çözüme kavuşturulmaması durumunda ise tavuk sayısındaki ciddi azalmanın sonucu olarak yumurta üretimi azalacak ve yumurta fiyatları artmaya başlayacak. Üreticiler, desteğin sağlanması durumunda sektörün zarardan çıkacağını ve verilen desteği vergi olarak devlete fazlasıyla ödeyeceklerini belirtiyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve yetkililer ile konunun paydaşları olan beyaz et üreticileri ve ihracatçı birliklerinin katılımıyla düzenlenen Kanatlı Sektör Çalıştayı’nda sorunlarını dile getiren üreticiler, kısa zamanda çözüme gidilmesi gerektiğinin altını çiziyor.